Łódzki NFZ roześle 180 tys. zaproszeń na mammografię.

Łódzki NFZ rozpoczął rozsyłanie do mieszkanek woj. łódzkiego180 tys. zaproszeń na bezpłatną mammografię. Badania odbywają się w ramach programu profilaktyki raka piersi. Rzeczniczka łódzkiego oddziału NZF Anna Leder poinformowała w piątek, że zaproszenia na bezpłatną mammografię trafią do tych mieszkanek województwa, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z takiego badania w ramach programu profilaktycznego i są w wieku 50-69 lat.

Jak zaznaczyła Leder, w zaproszeniu wskazany jest najbliższy gabinet, w którym można poddać się badaniu, jednak pacjentka ma prawo wyboru innej placówki, pod warunkiem, że realizuje ona program profilaktyki raka piersi NFZ. W regionie łódzkim w programie bierze udział 20 pracowni mammograficznych i 5 ruchomych mammobusów.

Z bezpłatnego badania mammograficznego mogą skorzystać także kobiety, do których zaproszenie nie dotarło, pod warunkiem, że spełniają warunki programu: mają 50-69 lat i nie korzystały z bezpłatnej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat.

Leder przypomniała, że według Polskiej Unii Onkologii mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Zdaniem ekspertów z PUO, badanie pozwala rozpoznać wczesne zmiany, również te wielkości 2-3 mm. Podkreślają, że we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny, a mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 proc. zmian nowotworowych.

Z danych PUO wynika, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce. Stanowi około 23 proc. wszystkich zachorowań z powodu nowotworów złośliwych u kobiet i około 14 proc. zgonów z tego powodu.

Leder podkreśliła, że profilaktyczne badania pod kątem raka piersi prowadzone są w cyklach dwuletnich. W ciągu ostatnich dwu lat w woj. łódzkim z bezpłatnej mammografii skorzystało 54 proc. kobiet z określonej w programie grupy wiekowej, co sytuuje ten region na piątym miejscu w kraju.

„W poprzednim cyklu na badania zgłosiło się zaledwie 24 proc. kobiet, które otrzymały pisemne zaproszenie na mammografię” – dodała Leder. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>