Łódź nagrodzona za projekt dot. zdrowego odżywiania dzieci.

Łódź otrzymała główną nagrodę – European Award of Excellence „Miasto dla dzieci 2013″ – podczas VII Konferencji Cities For Children, która odbyła się w Stuttgarcie. Łódź nagrodzono za projekt „Zainwestuj w zdrowie” dot. zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. Jak poinformował łódzki magistrat, na tegoroczną edycję konkursu swoje projekty, w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, przesłało 20 miast z 14 krajów Europy. Komisja złożona z międzynarodowych ekspertów wyłoniła cztery najlepsze projekty: z Nancy (Francja), Aachen i Gelsenkirchen (Niemcy) oraz Łodzi, która zdobyła główną nagrodę. Wręczono ją w poniedziałek na finałowej gali.

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski mówił w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami, że Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało tę nagrodę. „Międzynarodowa komisja doceniła to, że nasz projekt jest już realizowany i przynosi wymierne efekty, a także dlatego, że można go wdrażać we wszystkich pozostałych miastach” – mówił Piątkowski.

Projekt „Zainwestuj w zdrowie” adresowany jest do dzieci, młodzieży oraz nauczycieli łódzkich szkół i przedszkoli, w szczególności placówek należących do Łódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie. Różnymi formami działań objęto w sumie mniej więcej 60 tys. osób.

Nauczyciele i dyrektorzy placówek mieli za zadanie stworzyć w szkołach i przedszkolach warunki sprzyjające zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej. Dla nauczycieli przygotowano szkolenia i konferencje edukacyjne: „Od szkolnych sklepików do zdrowych nawyków” oraz „Co zamiast chipsów”. Ajenci szkolnych sklepików zobowiązani zostali do zwiększenia asortymentu zdrowej żywności i wycofania żywności niekorzystnie wpływającej na zdrowie uczniów.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano m.in. I Wiosenny Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem „Chcę jeść zdrowo”, w którym wzięło udział 77 placówek, a także zajęcia edukacyjne: „Jedz na zdrowie” i „Od najmłodszych lat dbam o zdrowie”.

W projekcie znalazły się także porady i konsultacje dla dzieci z nadwagą i ich rodziców, program „Trener osiedlowy”, który proponuje aktywne spędzanie wolnego czasu w pobliżu miejsca zamieszkania oraz „Szkolne mistrzostwa Łodzi” w wybranych dyscyplinach sportu.

Projekt, w ramach programu „Łódź – Zdrowe Miasto”, realizował Urząd Miasta Łodzi oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Pieniądze na jego realizację – 740 tys. zł – pochodziły z miejskiej kasy. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>