Łódź: będą leczyć laserem zmiany naczyniowe u dzieci.

W dziecięcym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 im. Marii Konopnickiej w Łodzi można przeprowadzać zabiegi lecznicze u dzieci z wadami naczyń krwionośnych i przy użyciu lasera pulsacyjno-barwnikowego. Urządzenie służy do leczenia malformacji naczyniowych (zmian i wad naczyniowych), objawiających się najczęściej w postaci płaskich, czerwonych plam na skórze. – Laser powoduje koagulację krwinek i zamykanie naczyń włosowatych, co daje efekt zblednięcia plamy – powiedział dr Przemysław Przewratil z Kliniki Chirurgii i Onkologii Dziecięcej łódzkiego szpitala. Kierująca kliniką prof. Ewa Andrzejewska podkreśliła, że do tej pory w Polsce w żadnym z dziecięcych szpitali mających pełne zabezpieczenie anestezjologiczne nie można było wykonywać takich zabiegów, bo żaden z oddziałów takiego urządzenia nie posiadał. Zabiegi wykonywane w łódzkim szpitalu w znieczuleniu ogólnym będą refundowane przez NFZ.

Najmłodsze dzieci do tej pory musiały być leczone za granicą. Starsze mogły leczyć się w prywatnym gabinecie medycznym, ale tylko nielicznych stać na takie leczenie. – Do uzyskania skutecznego efektu trzeba powtarzać zabieg 5-10 razy. W niektórych przypadkach nawet więcej. W znieczuleniu ogólnym jeden zabieg kosztuje w prywatnej przychodni od 2 do 3 tys. zł. Za granicą od 2 do 3 tys. euro – powiedział dr Przewratil.

Dyrektor szpitala prof. Jerzy Stańczyk podkreślił, że jego placówka od dwóch lat starała się w Ministerstwie Zdrowia o zakup lasera, ostatecznie jednak warte 300 tys. zł urządzenie przekazała szpitalowi jedna z fundacji. W łódzkim szpitalu mają nadzieję, że resort zdrowia dokupi za to inny potrzebny szpitalowi sprzęt.

- Wbrew ogólnym opiniom opieka pediatryczna kosztuje o wiele więcej, niż opieka nad dorosłymi. Musi być więcej pielęgniarek, które zajmą się dziećmi. Na oddziałach są też rodzice. Procedura wycen w NFZ jest jednak taka, że większość dużych szpitali dziecięcych jest zadłużona – powiedział Stańczyk.

Zdaniem lekarzy około 2-3 procent całej populacji ma malformacje naczyniowe. Do dziecięcego SP ZOZ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 im. Marii Konopnickiej UM w Łodzi każdego roku zgłasza się kilkuset nowych pacjentów z takimi schorzeniami.

PAP/RYNEK ZDROWIA

Jedna myśl nt. „Łódź: będą leczyć laserem zmiany naczyniowe u dzieci.

  1. Witam! mam corkę w wieku 17 lat, która urodziła się z rozległymi naczyniakami na twarzy czy jest mozliwosć usuniecia laserem??/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>