Lit zmniejsza ryzyko samobójstwa u osób z zaburzeniami nastroju.

Sole litu są w stanie obniżyć ryzyko samobójstwa u osób cierpiących na zaburzenia nastroju o ponad 60 proc. w porównaniu z placebo – informuje „British Medical Journal”. Zaburzenia nastroju 30-krotnie zwiększają ryzyko samobójstwa. Leki normotymiczne, do których zaliczają się sole litu, a także neuroleptyki i leki przeciwpadaczkowe pomagają stabilizować nastrój, jednak nie poznano dotychczas dokładnie ich roli w zapobieganiu zachowaniom samobójczym – zauważają naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Przeanalizowali oni 48 badań, w których wzięły udział 6674 osoby. Podczas badań porównywano działanie litu, leków psychotropowych oraz placebo na leczenie długoterminowe osób z zaburzeniami jedno- i dwubiegunowymi.

Samobójstwa i ogólna umieralność były znacznie rzadsze wśród osób zażywających sole litu w porównaniu z grupą zażywającą placebo. Sole litu w większości przypadków okazywały się także skuteczniejsze w zapobieganiu samookaleczaniu się niż leki psychotropowe, różnica nie była jednak duża.

„Istnieją dowody na to, że sole litu redukują agresję i prawdopodobnie także impulsywność, co może częściowo wyjaśniać ich działanie. Zrozumienie mechanizmu leżącego u podstaw tej zależności może pomóc lepiej poznać neurobiologię zachowań samobójczych ” – mówią badacze.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>