Lisy – ekologiczna broń przeciw szczurom.

Władze prowincji Sinkiang (północno-zachodnie Chiny) wyhodowały i wytresowały „armię” srebrnych lisów, które będą polować na szczury niszczące pastwiska – podaje portal Yahoo News za agencją Reutera.
Rząd prowincji kupił w 2004 roku 20 lisów; od tego czasu 284 srebrne lisy zostały wyhodowane w Sinkiangu i wytresowane do polowania na szczury, a następnie wypuszczone na wolność – poinformowała agencja Xinhua. Szczury, których „populacja eksplodowała” – jak pisze Reuters – rozmnożyły się do rozmiarów plagi, dzięki wyjątkowo korzystnej, suchej pogodzie w regionie i stanowią zagrożenie dla ponad 5,5 mln hektarów pastwisk i terenów użytkowych.

„Lisy to znakomici naturalni myśliwi polujący na gryzonie. Jeden lis może złapać ok. 20 szczurów dziennie. Populacja szczurów malała w wielu powiatach, gdzie zastosowano tę metodę” – powiedział agencji Xinhua przedstawiciel lokalnych władz, Ni Yifei. Dodał, że w jednym okręgu, w którym posłużono się wytresowanymi lisami, liczba szczurów spadła o 70 proc.

Srebrne lisy zostały wybrane do walki ze szczurami, ponieważ są bardzo szybkie i dobrze znoszą trudne warunki na prerii.

Xinhua dodaje, że w innych regionach Sinkiangu do walki ze szczurami wykorzystuje się wilki, orły, a nawet kury i kaczki.

„To ekologiczny sposób walki z problemem szczurów” – powiedział inny przedstawiciel lokalnych władz, Lin Jun. FIT

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>