Lepszy sposób oceny ryzyka chorób serca u dzieci.

Wyniki swoich badań na temat lepszego sposobu oceny ryzyka chorób serca u dzieci przedstawili na 46. dorocznym spotkaniu Europejskiego Stowarzyszenia Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia w Pediatrii (ESPGHAN), który w weekend zakończył się w Londynie. Już wcześniejsze prace wykazały, że stosunek obwodu pasa do wzrostu może pomóc skuteczniej oceniać metaboliczne ryzyko chorób układu krążenia u dorosłych niż BMI czy obwód talii. Za graniczną wartość tego wskaźnika, powyżej którego ryzyko chorób sercowo-naczyniowych znacznie rośnie, uznaje się wartość 0,5.

Aby sprawdzić czy może on być również wiarygodny w młodszej grupie wiekowej naukowcy z Hospital Torrecardenas w Almerii razem z kolegami z innych hiszpańskich ośrodków naukowych przebadali 502 dzieci rasy białej w wieku 10-16 lat.

Zebrano dane na temat wzrostu, masy ciała, obwodu pasa oraz różnych metabolicznych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak ciśnienie krwi, poziom glukozy na czczo, poziom „dobrego” cholesterolu (HDL) oraz trójglicerydów.

Do grupy o podwyższonym ryzyku chorób sercowo-naczyniowych zaliczono dzieci, które miały co najmniej dwa z następujących czynników: poziom glukozy na czczo powyżej 100 mg/decylitr (jedna dziesiąta litra), poziom HDL niższy niż 40 mg/dl, poziom trójglicerydów wyższy niż 110 mg/dl oraz podwyższone w stosunku do wieku ciśnienie krwi.

Na podstawie BMI (wylicza się go dzieląc masę ciała w kilogramach podzieloną przez wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu) u nieco ponad 10 proc. badanych dzieci stwierdzono otyłość, a u 27,5 proc. – nadwagę.

Uwzględniając obwód pasa u 25,5 proc. stwierdzono otyłość brzuszną (co objawia się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej na brzuchu i wokół narządów w jamie brzusznej). 24,4 proc. miało stosunek talii do wzrostu większy niż 0,5.

Wszystkie te wskaźniki mogą być pomocne w przewidywaniu metabolicznego ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy wyliczyli jednak, że u dzieci wieku 10-16 lat najlepiej służył do tego stosunek obwodu pasa do wzrostu. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>