Lenistwo jest dziedziczne.

Motywacja do ćwiczeń i aktywnego trybu życia może być częściowo uwarunkowana genetycznie – wskazują wyniki badania opublikowanego w „American Journal of Physiology: Regulatory, Integrative and Comparative Physiology”. Naukowcom z University of Missouri (USA) udało się wyhodować szczepy wybitnie energicznych i ekstremalnie leniwych szczurów, co dowodzi, że skłonność do podejmowania aktywności ruchowej może być zapisana w genach.

Badacze zaczęli od obserwowania zachowania gryzoni w klatkach i mierzenia ile czasu dziennie poświęcają one na bieganie w kołowrotku. W ten sposób wyselekcjonowali 26 najbardziej ruchliwych szczurów i taką samą liczbę bezczynnych zwierząt, które następnie rozmnożyli w obrębie grup o największym natężeniu danej cechy, powtarzając proces aż do dziesiątego pokolenia.

Okazało się, że potomkowie aktywnych szczurów dobrowolnie decydowali się na bieganie w kołowrotku 10 razy częściej niż gryzonie należące do linii „leni”.

Zwierzęta porównano pod względem liczby mitochondriów w komórkach mięśniowych, budowy ciała i materiału genetycznego.

„Nie znaleźliśmy większych różnic pod względem budowy ciała i liczby mitochondriów w komórkach mięśniowych szczurów, natomiast, co najważniejsze, zidentyfikowaliśmy różnice genetyczne pomiędzy dwoma szczepami” – informuje Michael Roberts.

Naukowcom udało się wyodrębnić 36 genów, które mogą być zaangażowane w ustalanie poziomu motywacji do podejmowania aktywności fizycznej.

Możliwe, że podobne geny występują także u ludzi. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>