Leki przeciwbólowe groźne jak narkotyki.

W szybkim tempie rośnie w USA ilość zgonów kobiet w średnim wieku, które przedawkowują leki przeciwbólowe, ostrzegają tamtejsi naukowcy i dodają, iż zjawisko to może się rozprzestrzenić na inne kraje. „To niepokojąca tendencja, która przybrała znaczne rozmiary i nadal rośnie” – twierdzi dr Thomas Frieden, dyrektor Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Zdaniem dr Andrew Klodny’ego, psychiatry, który specjalizuje się w uzależnieniach w nowojorskim centrum medycznym Maimonides wiele kobiet cierpiących na bóle głowy czy barku przyjmuje przypisane leki z potrzeby, wiele jednak jest już tak od tych specyfików uzależnionych, że biorą je bez specjalnego powodu.

Przez wiele dekad obserwowano w USA nagłe zgony młodych mężczyzn, którzy umierali z przedawkowania heroiny, kokainy i innych narkotyków. Ale od 2010 roku już ponad 40 proc. zgonów z powodu przedawkowań przypada na kobiety w średnim wieku, zażywające leki przeciwbólowe.

„Mamy do czynienia za zjawiskiem przychodzenia kobiet do lekarza po receptę na środek przeciwbólowy jak do sklepu, a medycy często nie zajmują się rozpoznaniem dolegliwości, tylko od razu przypisują specyfiki – twierdzi John Eadie z Uniwersytetu Brandeis, odpowiedzialny za specjalny program monitorujący zasadność przypisywania recept w USA. – Lekarze muszą zdać sobie sprawę z tego, że wiele kobiet jest po prostu uzależnionych od leków, choć nic im nie dolega”.

Około 70 procent zgonów kobiet z powodu przedawkowania leków przeciwbólowych jest przypadkowych. Największy przyrost zgonów pań zanotowano w przedziałach wiekowych 43-54 i 55-64 lata. W latach 1999-2010 ilość zgonów wywołanych przedawkowaniem leków przeciwbólowych w tych grupach wiekowych potroiła się. Zjawisko to prowadzi do zgonu ok. 7500 Amerykanek rocznie. (PAP)

kazo/ tot/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>