Leki przeciw wrzodom żołądka sprzyjają złamaniom.

Kobiety, które z powodu zgagi, refluksu czy wrzodów żołądka przyjmują leki z grupy inhibitorów pompy protonowej są w starszym wieku nieco bardziej narażone na złamania szyjki kości udowej, zwłaszcza, jeśli palą – informuje „British Medical Journal”.
Inhibitory pompy protonowej, jak sama nazwa wskazuje, hamują wytwarzanie kwasu solnego przez pompę protonową, znajdującą się w tak zwanych komórkach okładzinowych błony śluzowej żołądka. Rzadko wywołują działania uboczne i należą do leków najczęściej przepisywanych w podstawowej opiece zdrowotnej. Pierwszym lekiem z tej grupy był wprowadzony na rynek w roku 1988 omeprazol.
Badania, którymi kierował zespół z Massachusetts General Hospital objęły niemal 80 000 amerykańskich pielęgniarek w wieku 30-55 lat, których życie obserwowano przez długi czas. Jak się okazało, przyjmowanie inhibitorów pompy protonowej zwiększa liczbę złamań kości udowej o 5 rocznie na każde 10 000 obserwowanych kobiet.

Choć ryzyko złamań pod wpływem tych leków nie jest dużo większe u osób palących, to jeszcze jeden powód, aby rzucić palenie – zaznaczają eksperci. Nie ma potrzeby rezygnować ze skutecznych leków, jakimi są inhibitory pompy protonowej, jednak powinny być podawane zgodnie z przyjętymi zasadami – w możliwie niskiej dawce i najwyżej przez dwa – trzy miesiące. Złamanie szyjki kości udowej może mieć dla starszej osoby bardzo poważne następstwa, ale z drugiej strony także wrzody bywają przyczyną znacznych problemów zdrowotnych.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>