Leki podawane „na oko” mogą być nieskuteczne!

O ryzyku związanym ze stosowaniem kuchennych łyżeczek podczas odmierzania leków traktuje styczniowa publikacja w piśmie „Annals of Internal Medicine”. Jej autorzy udowodnili, że ilość leku podawanego łyżeczką może się znacznie różnić od ilości przepisanej, co w skali kilku dni może oznaczać przedawkowanie albo nieskuteczność kuracji.
Większość ludzi biorąc leki – albo podając je dzieciom – odmierza je na oko, lejąc na łyżeczkę. Łatwo wówczas o niedokładne dozowanie. Choć jednorazowa niezgodność dawki bywa niewielka, to może wzrosnąć, jeśli za każdym razem bierzemy inną łyżeczkę.

Naukowcy amerykańscy opisali eksperyment, w którym poprosili grupę osób o odmierzenie przepisanej przez lekarza dawki leku na w płynie, wypijanego na noc w czasie grypy. Jako miarkę wykorzystywano różnej wielkości łyżeczki do herbaty. Zależnie od wielkości łyżeczek, aż 195 badanych osób nalewało sobie przeciętnie od 8 proc. za mało do 12 proc. za dużo leku.

„Może się wydawać, że dwanaście procent „za dużo” to nie tak znów wiele. Dotyczy to jednak lekarstwa branego co cztery-osiem godzin przez kilka dni, a wszystkie nadwyżki (albo niedomierzenia) sumują się. Może to prowadzić do nieskuteczności leku albo nawet oznaczać ryzyko dla zdrowia” – tłumaczy autor badania, dr Brian Wansink z Cornell Food and Brand Lab.

Temat złudzeń wzrokowych i relacji przestrzennych Wansink często porusza w swojej pracy. W książce „Mindless Eating: Why We Eat More Than We Think” (Bezmyślne jedzenie: dlaczego jemy więcej, niż myślimy) udowadnia on, jak dzięki zmniejszeniu średnicy talerzy możemy nieświadomie zmniejszyć zjadane porcje oraz jak używanie wyższych i węższych szklanek pozwala ograniczyć ilość nalewanego alkoholu w stosunku do szklanek niskich i pękatych.

„Nie zawsze można ufać własnej umiejętności oceny ilości” – dodał współautor badania, dr Koert van Ittersum z Georgia Tech. „Czasami może to być bez znaczenia, gdy jednak chodzi o zdrowie – nasze lub naszych dzieci – bardzo ważne jest, by dokładnie odmierzać dawki”. Wansink i van Ittersum zalecają, aby podając leki, korzystać z dołączanej do nich miarki, kroplomierza albo strzykawki. ZAN

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>