Leki antypsychotyczne mogą sprzyjać zakrzepom.

Leki antypsychotyczne, stosowane w leczeniu chorób psychicznych mogą zwiększać zagrożenie niebezpiecznymi zakrzepami – informuje „British Medical Journal”. Leki antypsychotyczne (neuroleptyki) przepisywane są nie tylko w chorobach psychicznych (jak schizofrenia czy choroba dwubiegunowa), ale również w przypadku przewlekłych nudności i zawrotów głowy. Niekiedy podaje się je pobudzonym pacjentom z demencją. Pomagają cierpiącym na urojenia, omamy, zaburzenia aktywności, uczuciowości czy świadomości.

Jak wykazały najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Nottingham University na 25 000 pacjentów, osoby, które przyjmowały przez dwa lata leki antypsychotyczne były o 28 proc. bardziej narażone na zakrzepy – na przykład zakrzepicę żył głębokich. Nowsze leki antypsychotyczne sprzyjały zakrzepicy nawet bardziej od tradycyjnych (ryzyko było wyższe o 73 proc.). Jak się wydawało, najniebezpieczniejszy był okres tuż po rozpoczęciu przyjmowania leku.

Niemal 16 000 uczestników badań cierpiało na zakrzepicę żył głębokich, a u nieco ponad 9000 doszło do groźnej dla życia zatorowości płucnej (oderwany zakrzep z żyły w nodze trafił do tętnicy płucnych).

Autorzy badań podkreślają, że zakrzepy wciąż pozostają rzadkim powikłaniem, a na każdych kilka tysięcy leczonych neuroleptykami przypada tylko kilka przypadków zakrzepów. Zaznaczają jednak, że leki te trzeba stosować ostrożniej, zwłaszcza u pacjentów bardziej zagrożonych zakrzepami. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>