Lekcje właściwego obrazu ciała.

Co trzecia brytyjska nastolatka twierdzi, że jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Ich samoocenę można poprawić przygotowując nauczycieli do prowadzenia zajęć dotyczących obrazu własnego ciała – wynika z badań opisanych w „The British Journal of Psychiatry”. W ramach badań pilotażowych 261 nastoletnich dziewcząt w trzech szkołach średnich brało udział w serii sześciu lekcji na temat obrazu ciała. Jak wykazali psychologowie z zespołu dr Helen Sharpe z King’s College w Londynie, w porównaniu z regularnym programem nauczania dodatkowe szkolenie znacząco poprawiło obraz ciała i poczucie własnej wartości dziewcząt.

Szkolenie dotyczyło ideałów piękna, niezdrowych interakcji z innymi – na przykład negatywnego komentowania wagi innych osób – oraz praktycznych sposobów poprawy nastroju i samooceny. Nauczyciele przeprowadzili kurs w trzech finansowanych przez państwo szkołach dla dziewcząt.

Nieakceptowanie wyglądu własnego ciała jest związane z depresją, zaburzeniami odżywiania, nadużywaniem chirurgii plastycznej, otyłością i niezdrowymi metodami odchudzania.

Autorzy badań mają nadzieję, że szkolenia prowadzone przez nauczycieli pozwolą ograniczyć niepożądane zjawiska minimalnym kosztem.

Niektóre szkoły stosują własne programy, jednak ich skuteczność nie została sprawdzona i możliwe, że przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Jak wynika z raportu przedstawionego brytyjskim parlamencie, już pięcioletnie dziewczynki martwią się swoim wyglądem. W ubiegłym roku brytyjscy posłowie uznali, że wszystkie dzieci w wieku szkolnym powinny brać udział w obowiązkowych lekcjach dotyczących obrazu ciała i poczucia własnej wartości.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>