Lekarze wypłynęli żaglowcem na kongres kardiologiczny do Sztokholmu.

30 młodych kardiologów i kardiochirurgów wypłynęło w czwartek rano z Nabrzeża Kościuszki w Gdyni żaglowcem „Zawisza Czarny” na Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego do Sztokholmu – poinformował organizator wyprawy, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Celem przedsięwzięcia jest ułatwienie utalentowanym kardiologom i kardiochirurgom oraz studentom Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dotarcia w ciągu 2-3 dni do Sztokholmu na najbardziej prestiżowy kongres w Europie, poświęcony chorobom serca, naczyń i płuc, a także badaniom podstawowym i klinicznym w tym zakresie.
To największe spotkanie kardiologiczne w Europie odbędzie się w dniach od 28 sierpnia do 1 września.

To druga taka wyprawa organizowana przez Śląskie Centrum Chorób Serca, pierwsza odbyła się w 2005 r., kiedy kongres również odbywał się w Sztokholmie. Żaglowiec prawdopodobnie dotrze do stolicy Szwecji w niedzielę, powrót do kraju jest przewidywany 4 września.

Jak podkreślił dyrektor zabrzańskiego Centrum prof. Marian Zembala, zaproszenie do udziału najzdolniejszych studentów Uniwersytetu Medycznego, zainteresowanych kardiologią, to podziękowanie za ich pracę w minionym roku i udział w projektach badawczych.

Rejs daje młodym ludziom szansę dotarcia w najtańszy, ale i niezwykle atrakcyjny sposób do Sztokholmu – zakwaterowanie i wyżywienie na żaglowcu jest tańsze niż samolot czy prom do Szwecji. Jest też okazją do integracji polskiego środowiska kardiologicznego i kardiochirurgicznego – do udziału w rejsie zaproszeni zostali, obok lekarzy z Zabrza, także lekarze z Wrocławia, Katowic i Warszawy.

„Dla uczestników kongresu będzie to okazja do pogłębienia doświadczeń żeglarskich, uczenia się wytrwałości, solidności, pokory wobec żywiołu, nieprzewidywalności sytuacji, znoszenia trudu i niewygody. +Zawisza+ znany jest z bardzo surowych warunków dla żeglarzy” – dodał prof. Zembala.

„Zawisza Czarny”, szkuner sztakslowy z 1952 r., należący do Związku Harcerstwa Polskiego, będzie cumować przez 4 dni w bardzo prestiżowym miejscu, w starym porcie w centrum Sztokholmu, stanowiąc także wizytówkę Polski i Polaków.

Wśród uczestników rejsu jest młody kardiolog z Zabrza, rezydent kardiologii, a jednocześnie znany żeglarz kapitan Jacek Wacławski, który przed kilkoma laty poprowadził zakończoną sukcesem wyprawę dookoła Ameryki Południowej wokół Przylądka Horn, a na przełomie 2006 i 2007 roku był inicjatorem słynnej wyprawy przejścia żaglowcem „Stary” jednej z najtrudniejszych żeglarskich tras – z Grenlandii do Vancouver śladami Amundsena.

Polska medycyna będzie miała też na kongresie silną merytoryczną reprezentację w zakresie kardiologii, kardiochirurgii, angiologii. Pracownicy Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które jest jednym z czołowych polskich ośrodków o tym profilu, przedstawią na kongresie ponad 20 prac. LUN
PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>