Lekarze ostrzegają: długie święta zabiją tysiące Rosjan!

Rosjanie umierają nie tylko z powodu ilości wypijanego alkoholu (18 litrów czystego spirytusu na obywatela rocznie), ale także jego złej jakości.Rosjanie umierają nie tylko z powodu ilości wypijanego alkoholu (18 litrów czystego spirytusu na obywatela rocznie), ale także jego złej jakości. Lekarze prognozują, że w styczniu z przyczyn związanych z nadużywaniem alkoholu umrze 300 tys. Rosjan. Od 1 do 5 stycznia Rosjanie tradycyjnie będą witali Nowy Rok. 7 stycznia świętować będą prawosławne Boże Narodzenie, natomiast 6, 8 i 9 stycznia to oficjalne lub przeniesione dni wolne.

Tak długa noworoczno-świąteczna przerwa to wyzwanie nie tylko dla gospodarki kraju, która w tym czasie straci 700 mld rubli (23,3 mld dolarów). Lekarze ostrzegają: w styczniu z powodu tak długich świąt w Rosji rejestruje się najwięcej przypadków śmierci, związanych ze spożyciem alkoholu.

Na dni od 5 do 7 stycznia przypada zwykle najwięcej psychoz alkoholowych. Według prognoz lekarzy, że w styczniu z przyczyn związanych z nadużywaniem alkoholu umrze 300 tys. Rosjan.

Prof. Aleksandr Niemcow z Moskiewskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Psychiatrii, ostrzega, że wśród zmarłych z powodu picia alkoholu najwięcej będzie mężczyzn w wieku od 30 do 54 lat.

Jak podkreślają lekarze, Rosjanie umierają nie tylko z powodu ilości wypijanego alkoholu (18 litrów czystego spirytusu na obywatela rocznie), ale także jego jakości. Jedynym wyjściem, ich zdaniem, jest wprowadzenie państwowego monopolu na sprzedaż alkoholu i ograniczenie liczby producentów.

Przed Nowym Rokiem i Bożym Narodzeniem podrobiony alkohol płynie do Moskwy i innych miast szeroką rzeką. W stolicy Rosji, w pobliżu niektórych stacji metra,5-litrowy kanister ?koniaku?, ?whisky?, ?tequili?, ?rumu?, ?wódki? czy ?likieru? można kupić za 700 rubli (23,3 dolara), a spirytusu ? za 500 RUB (16,6 USD). Szacuje się, że podrabiany alkohol jest też serwowany w co trzecim lokalu.

Tymczasem władze rosyjskiej stolicy ogłosiły, że z myślą o Nowym Roku w moskiewskich składach zgromadzono 30 mln butelek szampana.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>