„Lekarze nie wiedzą, jak można leczyć starszych ludzi”.

Mimo trwających lata starań na większości uczelni medycznych nie ma zajęć z geriatrii. Lekarze nie wiedzą, jak można leczyć starszych ludzi. Poza tym boją się starości, uciekają od niej tak samo jak ogromna większość ludzi w świecie, w którym panuje kult młodości – mówi na łamach „Gazety Wyborczej” dr Jarosław Derejczyk, szef Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.
- Często trafiają do nas pacjenci, których nikt nie chce leczyć – przyznaje prof. Barbara Bień, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. – Starsi ludzie to modelowe ofiary dyskryminacji, są słabsi fizycznie, często samotni, bo w rodzinach nie ma już międzypokoleniowej więzi – uważa dr Jolanta Twardowska-Rajewska, gerontolog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wg niej lekarze nauczeni są dążenia do sukcesu pojętego jako postawienie właściwej diagnozy i wyleczenie pacjenta, a w przypadku chorego w starszym wieku często już nie o taki sukces chodzi. Raczej o poprawienie ogólnej sprawności, mimo chorób, które i tak będą trwały.

W dodatku szpitale szukają oszczędności. Leczenie starszych ludzi jest droższe, bo na ogół mają nie jedno, lecz kilka schorzeń albo samotni i pozbawieni opieki bliskich będą zajmować szpitalne łóżko miesiącami. Ostatecznie można przyjąć starszego pacjenta, a potem szukać dla niego miejsca w innej placówce. Ale z tym jest kłopot, bo w zakładach opiekuńczych brakuje miejsc, a stawki za leczenie na geriatrii są tak niskie, że szpitale likwidują specjalistyczne oddziały.

„Gazeta Wyborcza” , www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>