Lekarze nie powinni stosować homeopatii- stanowisko Konferencji Prezesów Towarzystw Lekarskich.

Produkty lecznicze homeopatyczne znajdują się w spisach leków i stosowanie ich jest dozwolone. Taki stan prawny nie zwalnia jednak lekarzy od obowiązku oceny przydatności tych, jak i wszystkich innych, produktów stosowanych u zgłaszających się do nich pacjentów – uważa Konferencja Prezesów Towarzystw Lekarskich. Jak podkreśla KPTL, w ocenie tej należy brać pod uwagę przede wszystkim dobro pacjenta, które między innymi zależy również od stosowania metod o sprawdzonej naukowo skuteczności.

„Medycyna oparta na dowodach stopniowo weryfikuje wiele stosowanych od dawna, tradycyjnych metod leczniczych oraz powala na sformułowanie – zależnie od siły dostępnych dowodów – standardów postępowania, wytycznych lub zaleceń” – przypomina KPTL.

Według KPTL, stosowanie metod nieopartych na mocnych, zebranych zgodnie z przyjętymi zasadami badań naukowych, dowodach ma wątpliwą wartość dla pacjenta, może narażać go na niepotrzebne koszty lub stratę czasu, a w skrajnych przypadkach może się wiązać z opóźnieniem zastosowania standardowych leków i procedur. Takiego postępowania zabrania art. 57 Kodeksu Etyki Lekarskiej oraz art. 4 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

W ocenie KPTL, w przypadku środków homeopatycznych brak jest dowodów pozwalających na uznanie ich stosowania za postępowanie standardowe, wskazane czy zalecane. „Podnoszone często przez zwolenników homeopatii ich własne zalecenia, istnienie obszernego piśmiennictwa, tradycja w stosowaniu leków homeopatycznych, umieszczenie produktów w farmakopeach czy ich refundacja – nie są wystarczającymi dowodami w rozumieniu medycyny opartej na dowodach” – głosi stanowisko KPTL.

„Stosowanie produktów leczniczych homeopatycznych przez lekarzy nie jest więc wprawdzie zabronione, ale jako jedyna metoda leczenia w większości przypadków byłoby postępowaniem niezgodnym z aktualną wiedzą medyczną, zaś w wielu innych byłoby stosowaniem metody zbędnej i niejednokrotnie kosztownej” – twierdzą szefowie towarzystw medycznych.

„Lekarze i lekarze dentyści powinni o tym pamiętać zarówno w swojej codziennej praktyce, jak i w działalności dydaktycznej” – czytamy w dokumencie przyjętym przez Konferencję.

www.mp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>