Lekarze apelują do mediów, by nie pokazywać celebrytów z papierosem.

O zaprzestanie publikacji zdjęć i reklam, emisji programów w TV i internecie z osobami publicznymi, zwłaszcza celebrytami, z papierosem w ręku zaapelowali lekarze różnych specjalności do mediów, w szczególności wydawców, redaktorów naczelnych i fotoedytorów.
„Przeanalizowaliśmy w ostatnim czasie to, co dzieje się w mediach w kontekście nałogu palenia i zaniepokoiła nas duża liczba publikacji w poczytnych, kolorowych czasopismach, w których nałóg ten jest niejako propagowany” – powiedział prof. Tadeusz Orłowski, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej na piątkowym spotkaniu z mediami, podczas którego przedstawiono apel. Spotkanie zorganizowano w ramach VI konferencji Polskiej Grupy Raka Płuca, która odbywa się w dniach 30 listopada – 1 grudnia w Warszawie. Według sygnatariuszy apelu, osoby publiczne, występujące w mediach, stanowią częsty wzór do naśladowania, dlatego popularyzowanie ich wizerunku z papierosem w ręku jest szkodliwe i może osłabiać działania profilaktyczne dążące do ograniczenia nałogu tytoniowego w społeczeństwie.

Dlatego – napisano w dokumencie – „przyzwolenie przedstawicieli i twórców mediów w Polsce na budowanie wizerunku przez osobistości świata polityki, nauki, sztuki, biznesu, z papierosem, czy też innymi wyrobami tytoniowymi, to zjawisko, które budzi zdecydowany sprzeciw środowisk medycznych”. Jego autorzy wzywają jednocześnie media do większego zaangażowania w edukację społeczną na temat negatywnych skutków palenia.

Prof. Orłowski przedstawił przykłady zdjęć znanych aktorów i celebrytów – kobiet i mężczyzn – z papierosem w ręku, które ostatnio ukazały się w prasie, m.in. kobiecej. Jedno z nich z wizerunkiem przystojnego mężczyzny z papierosem podpisano: „męska ikona”.

„W USA ponad 40 lat temu męską ikoną był tzw. Marlboro Man (model, który był twarzą reklamy papierosów tej marki – PAP), który później zmarł na raka płuca” – przypomniał ekspert.

Autorzy apelu zwracają uwagę, że palenie papierosów jest od wielu lat „największą pojedynczą przyczyną zgonów dorosłej populacji Polski, której można zapobiec”. Przypominają, że dym tytoniowy zawiera ponad 4 tys. związków chemicznych, w tym ponad 40 znanych czynników rakotwórczych oraz szereg rakotwórczych. Narażenie na dym tytoniowy jest – według nich – przyczyną śmierci, wielu chorób i niepełnosprawności, w tym chorób układu oddechowego, chorób układu krążenia, a także innych chorób.

Jak podkreślił prof. Orłowski, palenie papierosów – przede wszystkim czynne, ale też bierne – jest główną przyczyną zachorowania na raka płuca, największego zabójcę wśród chorób nowotworowych. Odpowiada za 96 proc. przypadków tego raka.

W Polsce co roku odnotowuje się 21 tys. nowych zachorowań na raka płuca. „Jedynie 13-15 proc. z tych pacjentów udaje się wyleczyć” – podkreślił obecny na spotkaniu prof. Witold Rzyman z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Tymczasem do nałogowego (codziennego) palenia tytoniu przyznaje się 9 mln Polaków po 15. roku życia. Prof. Orłowski zwrócił uwagę, że szkodzą oni w ten sposób nie tylko sobie, ale też osobom niepalącym. „Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że co roku z powodu biernego wdychania dymu tytoniowego umiera 600 tys. osób na świecie” – powiedział specjalista. Jedną trzecią z tego stanowią dzieci narażone na dym tytoniowy w domu.

Przedstawiciele środowiska medycznego, którzy podpisali apel zwracają też uwagę, że popularne ostatnio papierosy elektroniczne również nie są bezpieczne, a ich palenie może prowadzić do uszkodzenia płuc.

„Palenie jest nieeleganckie i powinno być w towarzystwie traktowane na równi z dłubaniem w nosie. Choć to drugie na pewno jest mniej szkodliwe dla zdrowia. Nałóg palenia jest po prostu passe” – podsumował prof. Orłowski.

Oprócz niego, wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się: prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Janina Stępińska, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem, prof. Maciej Krzakowski prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgów prof. Wojciech Dyszkiewicz, prezes Polskiej Grypy Raka Płuca prof. Rodryg Ramlau. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>