Lekarz przez telefon zrobi badania i postawi diagnozę.

Tyska spółka MaxCom prawdopodobnie w październiku tego roku wprowadzi na rynek nową usługę z zakresu telemedycyny. Za pomocą przystawek do telefonów komórkowych będzie można zbadać sobie ciśnienie, wykonać EKG, zmierzyć poziom cukru czy natlenienie krwi. Dane po przeprowadzeniu pomiaru są wysyłane na serwer, do którego dostęp ma konsultant medyczny stacji telemonitoringu. Jeśli widzi, że parametry odbiegają od normy (np. jeśli ktoś ma stan przedzawałowy, to jego waga gwałtownie rośnie o 2-3 kg, bo zbiera się woda w płucach), może zadzwonić do pacjenta, aby zgłosił się do szpitala, bądź wysłać do niego karetkę.

Chory może również skonsultować się z lekarzem przez telefon bądź połączenie wideo. Pierwsze telecentrum MaxComu ma być uruchomione przy współudziale jednej z ogólnopolskich sieci przychodni lekarskich (spółka nie podaje jej nazwy).

Aplikacja ma działać na telefonach z systemem operacyjnym Android, ale spółka nie ukrywa, że liczy na to, iż klienci wybiorą oferowane przez nią telefony, przystosowane specjalnie do potrzeb osób starszych.

Dodatkowo telefony mogą być wyposażone w funkcję ratunkową albo moduł GPS. GPS pozwala na lokalizację pacjenta przez telecentrum, co jest szczególnie przydatne w przypadku osób chorych na alzheimera.

Więcej: www.wyborcza.biz.pl

wyborcza.biz.pl/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>