Lek przeciwwymiotny i kurkumina w walce ze szpiczakiem mnogim.

Hybrydowe cząsteczki otrzymane z popularnej przyprawy i talidomidu, związku stosowanego pierwotnie jako lek przeciw porannym nudnościom u ciężarnych kobiet, są w stanie skutecznie zwalczać komórki szpiczaka mnogiego – informuje pismo „Organic & Biomolecular Chemistry”. Naukowcy z Virginia Commonwealth University (VCU) w USA wykorzystali właściwości strukturalne kurkuminy i talidomidu, by stworzyć 15 związków, z których każdy miał inne działanie. Dwa z nich wykazały silną aktywność cytotoksyczną, która powodowała niszczenie komórek nowotworowych.

Kurkumina jest składnikiem popularnej w kuchni indyjskiej przyprawy curry. Obecnie badane są jej właściwości wspomagające zapobieganie i leczenie nowotworów, zapalenia stawów i choroby Alzheimera.

Talidomid został po raz pierwszy wprowadzony na rynek w latach 50. jako środek na poranne nudności. Zniknął jednak z aptecznych półek w 1962 roku po tym, jak stwierdzono, że powoduje wady u płodu. Pod koniec lat 90. zaczął być ponownie stosowany w leczeniu szpiczaka mnogiego.

„Połączenie kurkuminy i leku okazało się skuteczniejsze niż każdy z tych związków osobno. Sugeruje to, że strategia hybrydowa w projektowaniu leków może doprowadzić do stworzenia nowych związków o lepszej aktywności biologicznej. Rezultaty zachęcają też do dalszej pracy nad dwoma uzyskanymi przez nas związkami, by opracować skuteczniejsze metody leczenia szpiczaka” – komentuje autor badań, dr Steven Grant.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>