Lek przeciwko grzybicy może pogarszać przebieg grypy.

Przyjmowanie amfoterycyny B, często stosowanego leku przeciwko grzybicy, może sprawić, że grypa przebiega ciężej – informuje pismo „Cell Reports”.
Amfoterycyna B to przeciwgrzybiczy antybiotyk, wytwarzany przez bakterie z rodzaju Streptomyces. Jest skuteczny w leczeniu ciężkich infekcji wywołanych np. przez Candida albicans czy kryptokoki. Ponieważ może uszkadzać wątrobę i nerki, stosowany jest tylko w szpitalach, w przypadkach, które naprawdę tego wymagają. Amfoterycynę B podaje się m.in. podczas chemioterapii czy po przeszczepie szpiku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na myszach przez naukowców z University of Massachusetts oraz brytyjskiego Sanger Institute, lek ten może zakłócać reakcje obronne w przebiegu grypy.

Wcześniejsze badania wykazały, że wytwarzane przez organizm białko IFITM3 znacznie utrudnia wirusowi grypy infekcję. Naukowcy z Sanger Institute wykazali, że amfoterycyna B niszczy IFITM3, przez co myszy stają się bardziej podatne na zachorowanie, a grypa przebiega ciężej. Wpływ leku na ludzi nie został jeszcze zbadany, ale może być podobny jak w przypadku myszy.

Na razie autorzy badań wzywają lekarzy do zachowania szczególnej ostrożności. Osoby leczone amfoterycyną B powinny być szczepione przeciwko grypie w pierwszej kolejności.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>