Lek na trądzik może pomóc dializowanym pacjentom.

Antybiotyk stosowany zwykle w leczeniu trądziku młodzieńczego może zapobiegać śmiertelnie groźnym infekcjom u dializowanych pacjentów – informuję „Journal of the American Society of Nephrology”.
Pacjenci z niewydolnymi nerkami muszą być dializowani, to znaczy podłączani do sztucznej nerki. Do podłączenia potrzebne są wprowadzane do naczyń krwionośnych rurki – cewniki, które często bywają źródłem infekcji. Zapobiegawczo podaje się pacjentom antybiotyki, ale stosowane zbyt często tracą skuteczność, bo bakterie nabywają na nie odporności. Jak wykazały badania przeprowadzone przez doktora Rodrigo Peixoto Camposa z Pontificia Universidade Catolica do Parana w Kurytybie (Brazylia), skuteczne może być stosowanie środka nietypowego – antybiotyku, który zwykle wykorzystywany jest w walce z trądzikiem. Badania przeprowadzone zostały na grupie około 200 pacjentów poddawanych dializie.

Pomiędzy odbywającymi się co parę dni dializami do cewnika wstrzykuje się heparynę, aby zapobiec powstawaniu w nim zakrzepów. Podczas brazylijskich badań porównywano heparynę z roztworem zawierającym antybiotyk – minocyklidynę i substancję o nazwie EDTA.

Połowa pacjentów dostawała samą heparynę, druga połową – minocyklidynę z EDTA. Minocyklidyna jest rutynowo stosowana w leczeniu trądziku, zaś EDTA wspomaga jej działanie, zwalcza infekcje grzybicze i zapobiega krzepnięciu.

W grupie dostającej minocyklidynę i EDTA rzadziej dochodziło do zakażeń (5 zakażeń w ciągu 90 dni w porównaniu z 19 w grupie dostającej heparynę), przy czym cewniki w obu grupach funkcjonowały równie dobrze.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>