Lek na nadciśnienie może pomóc leczyć raka.

Losartan, często stosowany lek na nadciśnienie może pomóc w leczeniu nowotworów dzięki swojemu rozszerzającemu działaniu na naczynia krwionośne – informuje „Nature Communications”.

Jak wykazały badania na myszach, stosowany od lat w leczeniu nadciśnienia losartan w połączeniu z typowymi lekami przeciwnowotworowymi może przedłużyć życie w przypadku raka piersi oraz trzustki. Rozszerzając naczynia krwionośne w guzie, losartan sprawia, że dociera do niego więcej leku przeciwnowotworowego. Nie wiadomo jednak, czy u ludzi efekt wydłużenia życia będzie podobny.

Obecnie amerykańscy specjaliści z Massachusetts General Hospital rekrutują do badań klinicznych osoby chorujące na nieoperacyjnego raka trzustki, chcąc sprawdzić skuteczność łączenia losartanu z lekami przeciwnowotworowymi. Obecnie tylko 5 proc. pacjentów z rakiem trzustki przeżywa z nim 5 lat lub więcej. Częściowo wynika to z faktu, że tylko u jednego na 10 pacjentów guz trzustki daje się zoperować.

Choć naukowcy nie liczą na całkowite wyleczenie, spodziewają się, że pacjenci dostający losartan będą mogli przeżyć o kilka miesięcy bądź lat dłużej niż bez niego. Wprawdzie lek ten w praktyce okazał się bezpieczny, jednak nie wiadomo czy wszyscy pacjenci z rakiem dobrze na niego zareagują i czy nie dojdzie do jakichś szkodliwych interakcji z innymi lekami. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>