Lek na cukrzycę inaczej działa na kobiety i mężczyzn.

Popularny lek na cukrzycę typu 2 – metformina – dobrze wpływa na kondycję serca u kobiet, ale zwiększa ryzyko uszkodzenia tego organu u mężczyzn – informuje „American Journal of Physiology”. Naukowcy z Washington University School of Medicine (USA) przestrzegają, że pomimo dużej skuteczności w terapii cukrzycy typu 2 u obu płci, metformina może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie serca u mężczyzn, prowadząc w konsekwencji do poważnych uszkodzeń tego narządu.

Metformina jest powszechnie stosowanym lekiem na cukrzycę typu 2, który wpływa na zmniejszenie produkcji glukozy w wątrobie pacjenta, a jednocześnie uwrażliwia jego organizm na działanie insuliny – hormonu produkowanego przez trzustkę.

Jednak wyniki niniejszego badania pokazują, że metformina powoduje zmiany metaboliczne u mężczyzn, sprawiając, iż ich serce spala więcej tłuszczu, a mniej cukrów, co może wywołać szkodliwe efekty dla funkcjonowania mięśnia sercowego.

Z kolei u kobiet obserwuje się odmienną reakcję na lek. Metformina pozytywnie wpływa na kondycję ich serca – prowokuje spalanie większej ilości cukrów i mniejszej tłuszczów.

Badacze podzielili uczestników badania na trzy grupy, które otrzymywały różne kombinacje leków: samą metforminę, metforminę w połączeniu z rozyglitazonem (lek przeciwcukrzycowy zmniejszający insulinooporność i regulujący metabolizm kwasów tłuszczowych) oraz metforminę i estry kwasów tłuszczowych omega-3 (zmniejszające zawartość trójglicerydów we krwi).

Okazało się, że we wszystkich grupach uzyskano dobre rezultaty, jeśli chodzi o kontrolę poziomu cukru we krwi, ale zróżnicowane efekty dotyczące metabolizmu serca u mężczyzn i kobiet.

„Najwyraźniejsze różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami wystąpiły po zastosowaniu samej metforminy. Wyniki naszego badania pokazują, że miała ona korzystny wpływ na metabolizm serca u kobiet, ale niekorzystny w przypadku mężczyzn” – komentuje Robert J. Gropler, jeden z badaczy.

Naukowcy informują, że połączenie metforminy z rozyglitazonem, bądź estrami kwasów tłuszczowych omega-3 łagodziło negatywne oddziaływania na męskie serca, a u kobiet powodowało dalszą poprawę funkcjonowania mięśnia.

„Rezultaty naszego badania sugerują, że musimy lepiej określać, które terapie są optymalne dla kobiet z cukrzycą, a które dla mężczyzn” – podsumowuje Gropler. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>