Legionella czai się w kompoście.

Bakterie Legionella, powodujące choroby układu oddechowego, np. chorobę legionistów, pojawiają się w wyrobach wielu producentów podłoża kwiatowego w Wielkiej Brytanii – wykazało badanie opisane w magazynie „Clinical Microbiology and Infection”. Bakterie Legionella naturalnie występują w środowisku, np. w wodach powierzchniowych, w wilgotnej glebie, w kałużach, stojącej wodzie, ale dopóki nie namnożą się do dużej koncentracji, nie są dla człowieka groźne.

Badacze z Strathclyde University w Glasgow (Szkocja) przeanalizowali 22 różne marki ziemi do kwiatów i w 14 znaleźli różne gatunki bakterii Legionella.

„Mikroorganizmy powodujące choroby są rozpowszechnione w środowisku, dlatego nie jest zaskakujące, że gatunki tych bakterii są obecne w kompoście – podkreśliła dr Tara Beattie, zaangażowana w badanie. – Każde środowisko, w którym występują patogeny, może być źródłem infekcji, a jak wiemy właśnie kompost był przyczyną zakażeń bakteriami Legionella w krajach takich jak Australia czy Nowa Zelandia”.

Jak przypomniała dr Beattie, produkowane w Europie podłoże tradycyjnie komponuje się głównie z torfu, podczas gdy w Australii czy Nowej Zelandii do kompostowania częściej wykorzystuje się trociny i korę.

„Możliwe, że zmiana składu kompostu w Wielkiej Brytanii i rezygnacja z wykorzystania torfu spowodowały, że w produktach pojawiło się więcej bakterii Legionella longbeachae, które mogą wywoływać infekcje” – podkreśliła.

Zaznaczyła, że choć bakterie Legionella wydają się być często spotykane w kompoście, zakażenia nimi są stosunkowo rzadkie, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę wykorzystania ziemi do kwiatów. „Jednak zawsze trzeba zachować środki ostrożności” – powiedziała.

Jak przypomniała, przypadki infekcji w Australii i Nowej Zelandii spowodowały, że na opakowaniach podłoża kwiatowego znalazły się ostrzeżenia. „Może producenci w Wielkiej Brytanii powinni to rozważyć” – dodała. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>