Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie.

Homeopatia nie jest alternatywną metodą leczenia, lecz metodą komplementarną, nie ma zastępować innych terapii, tylko je uzupełniać – przekonywał prof. Louis Rey z University of California w Los Angeles podczas konferencji prasowej otwierającej międzynarodową konferencję naukową „Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie”, która odbywała się w Warszawie w dniach 27-28 listopada.

Jak przypomnieli uczestnicy konferencji, homeopatia liczy już około 200 lat. Jest to metoda leczenia wprowadzona przez niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna. W uproszczeniu polega na leczeniu chorób mikroskopijnymi dawkami silnie działających substancji, które w dużych dawkach wywołują objawy tych chorób. Dokładny mechanizm działania leków homeopatycznych pozostaje niewyjaśniony.

Zasada „similia similibus curantur” (podobne leczyć podobnym) jest sprzeczna z dominującym wśród lekarzy i naukowców poglądem, że na przykład gorączkę powinno się leczyć środkiem przeciwgorączkowym. Lekarz homeopata podaje w takiej sytuacji choremu lek powodujący gorączkę – tyle że w bardzo małym stężeniu, by pobudzić organizm do zwalczenia gorączki. Leki homeopatyczne są stosowane w tak małych stężeniach, że w zasadzie nie powinny działać, jednak homeopaci przytaczają wyniki badań klinicznych, w których leki homeopatyczne przynosiły pacjentom wyraźną korzyść. Dotyczy to nawet leków weterynaryjnych.

Jak wykazał w swojej prezentacji Rey, leki homeopatyczne w postaci wysoce rozcieńczonych roztworów wodnych nie mają – wbrew pozorom – tych samych właściwości co czysta woda – różnice można wykazać metodą termoluminescencji. Rozpuszczana substancja wydaje się pozostawiać „ślad” we właściwościach wody.

Dr Peter Fischer, dyrektor medyczny Królewskiego Szpitala Homeopatycznego w Londynie i osobisty lekarz Królowej Elżbiety II, przedstawił analizę, z której wynika, że w większości badań klinicznych leki homeopatyczne były skuteczniejsze niż placebo (alergia, choroby dróg oddechowych, grypa, choroby reumatyczne). Zdaniem pacjentów i lekarzy-homeopatów, ważną zaletą leków homeopatycznych jest to, że są pozbawione skutków ubocznych.

Jak zaznaczył prof. Marian Krawczyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, również w Polsce – na łamach pisma „Pediatria Praktyczna” – ukazała się niedawno praca potwierdzająca przydatność leków homeopatycznych w leczeniu ostrych infekcji dróg oddechowych u dzieci.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), homeopatia jest najczęściej stosowaną metodą komplementarnego leczenia na świecie. Leki homeopatyczne zostały włączone do Europejskiej Farmakopei i są uznanymi środkami leczniczymi – mówiła dr Ewa Wojciechowska, reprezentująca Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej.

W Austrii homeopatia jest oficjalną umiejętnością medyczną – Naczelna Rada Lekarska Austrii wydaje dyplomy. We Francji leki homeopatyczne stosuje aż 40 procent pacjentów, leczyć w ten sposób mogą tylko lekarze, a homeopatii nauczają wydziały medyczne aż siedmiu uniwersytetów. Refundacja leczenia i leków homeopatycznych przez kasy publicznego ubezpieczenia zdrowotnego sięga 35 procent, w ubezpieczeniach prywatnych – 100 procent.

Na Łotwie i w Niemczech homeopatia jest refundowana przez ubezpieczenie państwowe. W Szwajcarii z inicjatywy obywateli ogłoszono referendum w sprawie refundowania leków homeopatycznych – 67 procent głosujących było za (jednak prace legislacyjne potrwają jeszcze kilka lat). We Włoszech homeopatii nauczają szkoły prywatne, jest tam też 20 fabryk homeopatycznych leków.

W Polsce lekarze mają pełne prawo stosować leki homeopatyczne, gdy uznają je za optymalne dla poprawy zdrowia pacjenta. Jednak Naczelna Rada Lekarska w zeszłym roku ostrzegła przed stosowaniem homeopatii, twierdząc, że chodzi o „stosowanie bezwartościowych produktów o niezweryfikowanym naukowo działaniu”.

O stosowaniu homeopatii w USA mówił dr Charles Dumont z Loyola University Medical Center. Metoda ta cieszy się tam coraz większym zainteresowaniem – coroczne wydatki na leki homeopatyczne dawno przekroczyły 200 milionów dolarów. Leki te są traktowane tak samo jak typowe leki bez recepty. Zawody medyczne w Stanach Zjednoczonych można wykonywać tylko mając odpowiednią licencję, toteż homeopatię praktykują głównie lekarze. W niektórych ośrodkach akademickich (University of Chicago, Northwestern University, University of Arizona i innych) prowadzone są wykłady dotyczące medycyny komplementarnej. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Jedna myśl nt. „Leczenie homeopatyczne we współczesnej medycynie.

  1. Wiadomo, że lobby farmaceutyczne w Polsce jest mocne.
    Dajmy dobrym lekarzom, którzy chcą leczyć metodą homeopatyczną szanse.
    To jest przyszłość

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>