Leczenie bezdechu sennego pomaga chorym na Alzheimera.

Leczenie bezdechu sennego metodą CPAP poprawia sprawność umysłową osób z chorobą Alzheimera – informuje „Journal of the American Geriatric Society”. Bezdech senny jest zaburzeniem oddychania, które objawia się okresowym zatrzymaniem oddechu w czasie snu. Może powodować znaczne niedotlenienie organizmu. Przejawami bezdechu są m. in. ciężkie chrapanie, senność w ciągu dnia i brak koncentracji. Krótkie przebudzenia zdarzają się w nocy nawet po kilkaset razy.
Skutecznym sposobem na bezdech jest metoda CPAP (od ang. continuous positive airway pressure), polegająca na wpompowywaniu powietrza w drogi oddechowe za pomocą maski nakładanej na twarz.

Zespół profesor Soni Ancoli- Israel z University of California w San Diego obserwował 52 osoby z łagodną i umiarkowaną postacią choroby Alzheimera i obturacyjnym bezdechem sennym. Bezdech senny występuje u 70-80 procent chorych z demencją. Jak się okazało, zastosowanie terapii CPAP poprawiło wyniki badań neurologicznych.

- Oczywiście bezdech nie jest przyczyną demencji, jednak niedobór tlenu i przerywany sen jeszcze bardziej obniżają sprawność umysłową pacjentów – tłumaczy prof. Ancoli- Israel. Dlatego terapia CPAP może się okazać pomocna w przypadku chorych na Alzheimera z bezdechem – pozwalając na przykład na większą niezależność chorych i łagodząc uciążliwą senność w ciągu dnia. PMW

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>