Leczenie arytmii serca od środka.

Najnowszą metodę leczenia arytmii zaprezentował chirurg z Uniwersytetu w angielskim Leicester. Operacja odbyła się na oczach grupy lekarzy zebranych na kongresie specjalistów z tej dziedziny.

Prezentację procedury przeprowadził dr Andre Ng, pracujący jako wykładowca na Uniwersytecie w Leicester oraz konsultant z zakresu kardiologii współpracujący ze szpitalami należącymi do tej uczelni. Zadaniem operacji jest zlikwidowanie zaburzeń rytmu serca (arytmii) dzięki przeprowadzeniu ablacji, czyli kontrolowanego zniszczenia wadliwie funkcjonującej części organu w celu przywrócenia jego prawidłowego działania.

Podczas zabiegów korygujących rytm serca istotnym problemem jest zlokalizowanie miejsca będącego „źródłem” wady. Opracowana technika, nazwana EnSite Array, pozwala na wykonanie trójwymiarowej mapy tego najważniejszego mięśnia i zidentyfikowanie problematycznego odcinka jego ściany.

Sercem technologii jest cewnik, czyli długa na 125 cm rurka wprowadzana do jednej z żył, z której jest następnie przeciskana aż do wnętrza prawego przedsionka serca. Na końcu cewnika znajduje się balonik pokryty matrycą sześdziesięciu czterech czujników rejestrujących zmiany pola elektrycznego powstające podczas skurczu serca.

Zebrane informacje trafiają do komputera, który przeprowadza obliczenia niezbędne dla wygenerowania trójwymiarowej „mapy” aktywności elektrycznej mięśnia sercowego. Wykonane analizy pozwalają na uzyskanie informacji o trzech tysiącach obszarów, z których każdy posiada unikalne właściwości elektryczne. Umożliwia to odnalezienie miejsca, w którym dochodzi do zaburzenia przepływu ładunków. Właśnie ten punkt jest bezpośrednią przyczyną upośledzenia funkcji serca i to on poddawany jest ablacji.

Gdy wadliwie funkcjonujący rejon zostanie zidentyfikowany, do akcji wkracza kolejne urządzenie zainstalowane w główce cewnika. Jego zadaniem jest usunięcie nieprawidłowo funkcjonujących komórek za pomocą ciepła i prądu elektrycznego.

Cała procedura zajmuje maksymalnie pięć godzin, a stosunkowo niski stopień inwazyjności zabiegu umożliwia znacznie szybsze wypisanie pacjenta ze szpitala.

Nie jest to pierwszy „występ” dr. Ng na oczach innych specjalistów – lekarz w ostatnim okresie przeprowadził już trzy podobne kursy, w trakcie których prezentowano możliwości nowatorskiej technologii. Tym zabieg z użyciem systemu EnSite Array został przeprowadzony podczas Kongresu Rytmu Serca, który odbył się niedawno w angielskim Birmingham.

Polska służba zdrowia nie dysponuje, niestety, ani jednym urządzeniem tego typu. Obiecujące wyniki testów pozwalają jednak przypuszczać, że za pewien czas zostaną one sprowadzone także do naszego kraju.

Autor: Wojciech Grzeszkowiak, www.kopalniawiedzy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>