Ławice plemników płyną pod prąd.

Ludzkie plemniki wspólnie walczą z nurtem, by dopłynąć do celu, czyli komórki jajowej – informuje pismo „eLife”. Jak wykazali naukowcy z Massachusetts Institute of Technology zamiast poruszać się w linii prostej, plemniki płyną po spirali, trafiając na wolniejszy prąd cieczy.Przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych eksperymenty wykazały również, że wbrew rozpowszechnionym opiniom plemniki nie tyle ze sobą rywalizują, co współpracują. Dzięki zachowaniu przypominającemu ławicę ryb rośnie szansa na zapłodnienie.

Z setek milionów plemników, jakie ruszają w podróż jajowodami do komórki jajowej docierają tylko nieliczne. Nie tylko muszą płynąć we właściwym kierunku na dystansie przekraczającym tysiąckrotnie ich własne wymiary, ale także narażone są na rozmaite substancje chemiczne i przeciwne prądy.

Aby zbadać jak plemniki sobie radzą, prof. Jorn Dunkel i jego współpracownicy wykorzystali serię rurek i kanalików o różnych rozmiarach. Jak się okazało, przy pewnych prędkościach przepływu plemniki były w stanie skutecznie płynąć pod prąd przez kilka minut.

Unikały przy tym środkowej części rurki, w której przepływ jest najszybszy. Zamiast tego płynęły po torze spiralnym, trzymając się blisko ścianek. W dodatku łączyły się w grupy, co prawdopodobnie sprawiało, że płynęły szybciej.

Naukowcy przypuszczają, że plemniki zachowują się w podobny sposób także w jajowodach. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>