Łatka uchroni nas przed komarami.

Amerykańscy naukowcy z Kalifornii stworzyli specjalna łatkę, która naklejana na ubrania lub plecaki sprawi, że staniemy się „niewidzialni” dla komarów. Będzie to pomocna broń w walce z malarią roznoszoną przez te owady – donosi Medical News Today. Naukowcy przypominają: komary kierują się na źródło dwutlenku węgla wydzielanego przez ludzi i w ten sposób są nas w stanie “namierzyć” z dużej odległości. Jeśli zakłócimy źródło emisji dwutlenku wegla uchronimy się przed ukąszeniem komara. I temu służy produkt powstały w Olfactor Laboratories, Inc. przy współpracy z kalifornijskim uniwersetetem w Riverside.

Łatka zawiera specjalne nietoksyczne związki chemiczne, które zakłócają komarom możliwość dotarcia do wydzielanego przez nas dwutlenku węgla.

Technologię, którą okrywa tajemnica wspomagała fundacja Billa i Melindy Gatesów oraz Narodowy Instytut Zdrowia.

Malaria wiedzie prym wśród chorób tropikalnych. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że każdego dnia ta choroba uśmierca ok. 3000 afrykańskich dzieci. Za malarię nie jest odpowiedzialny ani wirus, ani bakteria, ale pierwotniaki z rodzaju Plasmodium (zarodźce) – mikroskopijne żyjątka przenoszone na człowieka przez komary.

Najprostszym sposobem profilaktyki jest unikanie zakażenia. Zaleca się szczelne zakrywanie swojej skóry ubraniem, należy też stosować moskitiery i repelenty – środki chemiczne odstraszające owady.

Próbna partia łatek zostanie wysłana do Ugandy, gdzie przejdzie praktyczne testy. „Nasz wynalazek jest kolejnym produktem, który ma szansę ocalić życie wielu ludzi” – zapewnia Michelle Brown, szef działu naukowego i zarazem wiceprezydenmt Olfactor Laboratories, Inc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>