Laser zamiast kanałowego leczenia zębów.

Laserowy zabieg pozwolił odbudować część uszkodzonego zęba podczas doświadczeń na zwierzętach – informuje pismo “Science Translational Medicine”. Naukowcy z Harvard University za pomocą wiertła usuwali fragmenty zębów u szczurów i myszy. Następnie naświetlali uszkodzone zęby światłem lasera. Pod jego wpływem zaczęła powstawać nowa zębina – część zęba znajdująca się pod szkliwem. Co prawda w przypadku gryzoni właściwości nowej zębiny ustępowały pierwotnej, jednak zdaniem naukowców zęby ludzkie są większe i lepiej nadają się do regeneracji, a metodę można dopracować.

Jak się okazało, zębinę wytwarzały pobudzone komórki macierzyste w miazdze, która wypełnia wnętrze zęba. Pod wpływem światła lasera w tkankach powstawał wolny tlen, który uaktywniał komórki macierzyste. Jeśli metoda okaże się skuteczna u ludzi, będzie to bardzo tani i prosty sposób odbudowy zębów, choć autorzy badań zastrzegają, że nie nastąpi to prędko.

Odtwarzając zębinę, można by uniknąć trudnego i bolesnego leczenia kanałowego, polegającego na usunięciu nerwów i naczyń krwionośnych z wnętrza zęba.

Niestety, świecąc laserem nie można zregenerować szkliwa – twardej substancji, która pokrywa zęby i chroni je przed uszkodzeniem . Eksperci porównują zębinę do wewnętrznych ścian domu, podczas gdy szkliwo jest jak dach i ściany zewnętrzne. Dlatego nie można mówić o całkowitym odtworzeniu zęba – choć dzięki zębinie dałoby się zapewne uniknąć jego usunięcia. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>