Kurkuma w profilaktyce anty- nowotworowej. List od Tarnowianki.

Witam . Bardzo głośno jest ostatnio na temat właściwości leczniczych kurkumy ,głównie w profilaktyce anty-nowotworowej . Jakie jest Pana zdanie na ten temat ? ? Tarnowianka.

Dziękuję za list i zaufanie! Jestem lekarzem rodzinnym i nie mam osobistych  dowodów na ten temat. Nie jestem naukowcem.  Po to czytam najnowsze doniesienia naukowe, aby polecać je Moim Pacjentom w codziennej praktyce. Sam zwiększyłem spożycie curry w codziennym jadłospisie. Oto informacja na temat kurkumy:
Japońscy naukowcy uzyskali 2 syntetyczne wersje kurkuminy. Jest to żółty barwnik występujący w kłączach kurkumy (ostryżu indyjskiego). Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, jest też przeciwutleniaczem. Przypisuje mu się właściwości anty- nowotworowe. Przypomnijmy, że sproszkowana kurkuma jest ważnym składnikiem curry (Molecular Cancer Therapeutics). W niektórych badaniach wykazano, że kurkumina (C14H14O4) może hamować wzrost guza, a ludzie, którzy jedzą dużo przyprawianych nią potraw, rzadziej chorują na nowotwory. Niestety, podczas trawienia szybko traci ona swoje przeciwnowotworowe właściwości. Syntetyczne wersje kurkuminy (GO-Y030 oraz GO-Y031) mają potencjalnie większe możliwości i są trwalsze od swego naturalnego pierwowzoru. Japończycy przetestowali je na myszach z nowotworami odbytu. Sprawowały się doskonale. Jak poinformował Hiroyuki Shibata, profesor na Uniwersytecie Tohoku, w analogach zostały zwielokrotnione (około 30 razy) właściwości hamujące wzrost linii komórek nowotworu odbytu. W mysim modelu nowotworu odbytu zwierzęta karmione 5 miligramami GO-Y030 lub GO-Y031 czuły się, odpowiednio, o 42 albo 51% lepiej niż gryzonie z grupy kontrolnej. Podobnie jak naturalna kurkumina, syntetyki mogą zwalczać inne rodzaje nowotworów, na przykład: piersi, płuc czy trzustki.
Anna Błońska, www.kopalniawiedzy.pl

Jedna myśl nt. „Kurkuma w profilaktyce anty- nowotworowej. List od Tarnowianki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>