Kule Bokashi- jak je zrobić i jak ich używać. Technologia EM.

Gliniane kule BOKASHI weszły do kanonu ekologicznych metod pracy ze środowiskiem naturalnym po zastosowaniu ich do rewitalizacji Morza Seto w Japonii. Glina, będąca idealnym materiałem dla kolonii mikroorganizmów zawartych w EM ze względu na właściwości biochemiczne, jest również dobrą ?łodzią podwodną? do przenoszenia EM-A w denne partie zamulonych zbiorników wodnych.
Prostota wykonania i ekonomika sprawia, że kule może ulepić każdy. Tak też się dzieje: kule BOKASHI lepią przedszkolaki, członkowie terapii zajęciowej, przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych, działkowcy i wszyscy, którzy nie boją się zabrudzić rąk tym pierwotnym budulcem.

Do wyprodukowania ok. 80 kul potrzeba:
10 kg lekko wilgotnej gliny z nieskażonego pokładu
100 ml EM-1
50 dag bokashi z otrąb pszennych
120 ml melasy z trzciny cukrowej (pożywka A PLUS)
Wskazane jest również dodanie ceramiki EM-X (tej przeznaczonej do gleby) w ilości 5-7 dag (czubata łyżka stołowa).

W plastikowej misie rozdrabniamy glinę, krusząc lub rozgniatając większe kawałki.
Następnie dodajemy bokashi i dokładnie mieszamy. Potem wlewamy EM-1 i melasę oraz taką ilość wody, by z gęsto-plastycznej mieszaniny dało się ulepić kule wielkości piłeczek tenisowych.
Umieszczamy kule np. w pudłach kartonowych, przekładając warstwy arkuszami tektury falistej. Zamknięte pudła przenosimy
w ciepłe i ciemne miejsce na tydzień.
W czasie tego leżakowania kule ?dojrzewają?, pokrywając się grubym kożuchem białej pleśni. Takie białe, lekko podsuszone są gotowe do użycia.

Do zamulonych, zanieczyszczonych i emitujących fetor zbiorników wodnych należy wrzucić 1 kulę na 1m2 powierzchni. Szczególnie dobre efekty przywracania równowagi biologicznej daje umieszczanie kul w zbiornikach sztucznych, odizolowanych od naturalnego podłoża.

Oprócz używania kul do uzdatniania wód można je zastosować jako pożywkę, nawóz organiczny dla roślin. Do nawożenia krzewów średniej wielkości stosujemy rozkruszone 1-2 kule
i mieszamy z górną warstwą gleby. Daje to bardzo dobre efekty np. w uprawie rododendronów i hortensji. Rozkruszone kule możemy również stosować do rewitalizacji i zakładania trawników na glebach piaszczystych. 1-3 rozkruszone kule rozsypujemy przed siewem i grabimy lub rozsiewamy na istniejących trawnikach zaraz po pierwszym letnim koszeniu.

Pytania do Jarosława Jaglarza- Eksperta Praktyka w w tej dziedzinie- Autora powyższej informacji proszę kierować pod moim adresem, a  ja skontaktuję każdego Internautę zainteresowanego Technologią Efektywnych Mikroorganizmów z Ekspertem. Jacek Roik, roik@roik.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>