KUDZU dla alkoholików !

Coraz głośniej o KUDZU! Plaga alkoholizmu ogarnęła cały nasz kraj! Doświadczam to na codzień podczas spotkań w Gabinecie z Moimi Pacjentami! Ukazało sie ostatnio wiele publikacji na temat stosowania tego produktu w walce  z alkoholizmem! Problem jest bardzo złożony, dlaczego ktoś pije? Zwróciłem się do autorytetu, w dziedzinie badań nad właściwościami KUDZU w Polsce, a mianowicie do prof.dr hab. JANA OSZMIAŃSKIEGO, Kierownika Katedry Technologii Owoców,Warzyw i Zbóż Akademii Rolniczej we Wrocławiu, który przysłał mi swoje opracowanie na ten temat….

Kudzu  dla alkoholików


Kudzu (Pueraria  lobata) jest byliną z rodziny bobowatych (dawne motylkowe) pochodzącą z wschodniej Azji.  Korzeń i kwiaty tej rośliny były stosowane jako lek w tradycyjnej medycynie chińskiej przez ponad dwa tysiąclecia. Opis naparu z kudzu był już zamieszczony w Farmakopea Shen Nong 200 lat p.n.e. podawał on, że wyciąg kudzu jest o smaku słodko-cierpkim, polecany jako środek przeciwgorączkowy, przeciwbiegunkowy, napotny, przeciwwymiotny. W klasycznych tekstach medycyny chińskiej polecany był także na sztywność karku, bóle szyi, oczu, stany gorączkowe, wysypkę. Opis zastosowania kudzu  w leczeniu alkoholizmu pochodzi z 600 r n.e.


Badania nad  rozpoznaniem aktywnych składników tej rośliny i mechanizmem ich działania podjęto dopiero w ostatnich trzech dekadach. W korzeniach  stwierdzono obecność znacznych ilości  izoflawonów, tj.  średnio od 1,77 do 12% suchej masy, w tym daidziny, daidzeiny, pueraryny i innych. Wykazano korzystny  wpływ  kudzu na  mięśnie gładkie, system naczyniowo-mózgowy i sercowo-naczyniowy. Wówczas to opracowano recepturę tabletek z kudzu które są sprzedawane w Chinach, Japonii, Australii, i innych krajach Azji na dusznicę bolesną, migrenę, nadciśnienie, ostrą nagłą głuchotę.  Natomiast na przeciwalkoholowe działanie kudzu nie zwrócono uwagi w tych badaniach, przypuszczalnie dlatego, że alkohol i nadużywanie jego nie było tak istotnym problemem w dwudziestym wieku w Chinach.


W krajach Europy i Ameryki, alkoholizm i nadużywanie alkoholu jest poważnym problemem zdrowotnym. W poszukiwaniu sposobów leczenia tej choroby zwrócono uwagę na bogate doświadczenia lekarzy  tradycyjnej medycyny chińskiej, którzy stosowali bezpieczne i efektywne środki w leczeniu z alkoholizmu. Wśród tych środków, które przetrwały historyczne doświadczenia i zostały wybrane na zasadzie prób i błędów były receptury chińskie zawierające suszone kwiaty i korzenie kudzu.  W oparciu o te informacje  rozpoczęto   współczesne badania nad możliwością leczenia choroby alkoholowej preparatami z kudzu.


W tym zakresie przeprowadzono badania laboratoryjne w szeregu ośrodkach naukowych USA i Europy między innymi na uniwersytecie Harwarda w Bostonie, Indianopolis, Północnej Karolinie , Bolonii, Cagliari, Camerino i innych. W doświadczeniach na  chomikach, szczurach i małpach  udowodniono, że zwierzęta którym podawano wyciągi z kudzu rezygnowały z uprzednio  chętnie spożywanego alkoholu. W tych badaniach także wykazano, że substancjami odpowiedzialnymi  za to zjawisko są zawarte w korzeniach kudzu izoflawony -daidzeina i pureraryna . Stwierdzono, że składniki te hamują, bądź modyfikują działanie enzymu dehydrogenazy alkoholowej, zmniejszają utlenianie alkoholu do aldehydu octowego i tworzenie kwasu octowego. Jednocześnie okazało się, że izoflawony korzenia kudzu podnoszą stężenie serotoniny  i dopaminy w centralnym układzie nerwowym, co ma skutkować stopniowym zmniejszaniem „konieczności” spożywania alkoholu pod każdą postacią. Korzystne działanie suchego wyciągu z korzenia kudzu, polega nie tylko na zmniejszaniu powstawania aldehydu octowego, ale także uciążliwych objawów uzależnienia, jak zaczerwienienie twarzy, nudności, wymioty, bóle głowy, jak i na zmniejszeniu lęku, objawów abstynencyjnych jak zwiększona potliwość, lęk, drżenie mięśni, wymioty, silne poty, częstoskurcz itp.


Obecnie Kudzu stosowane jest  w terapii migreny, niewydolności naczyń wieńcowych,  nadciśnieniu tętniczym, alergii, biegunkach i w leczeniu choroby alkoholowej. Zalecane jest także stosowanie wyciągu z korzenia kudzu do łagodzenia dokuczliwych objawów menopauzalnych, postmenopauzalnych i andropauzalnych, w tym poprawę samopoczucia,  hamowania szybkiego  rozwoju osteoporozy, także posterydowej .


Toksyczność ostra DL-50 suchego wyciągu etanolowego korzenia kudzu jest stosunkowo mała i wynosi dla myszy  2100 ±1200 mg /kg masy ciała. Po doustnym podawaniu myszom przez okres 2 miesięcy około 2000 mg /kg masy ciała  nie obserwowano istotnych zmian patologicznych w narządach wewnętrznych.


Suchy wyciąg korzenia kudzu podany doustnie szybko się wchłania i  gromadzi się w osoczu, wątrobie, śledzionie i nerkach.. Wydalany jest głównie w postaci siarczanów oraz glukoronianów z moczem oraz w żółci przez przewód pokarmowy.


Mimo braku informacji w dostępnej współczesnej literaturze naukowej wyników o badaniach klinicznych leczenia alkoholików preparatami z  kudzu i potwierdzenia ich  skuteczności na ludziach wydaje się, że mogą być one pomocne w  kuracji alkoholików.                                                        


Jan Oszmiański  .


 


 


Wszystkich chętnych  podjęcia się próby zerwania z nałogiem alkoholizmu zapraszam na konsultacje do mojego Gabinetu w każdy czwartek i piątek o godzinie  18.00 , tel. 621 18 49.


Tarnów, dnia 10.12.2003 r.                              Jacek Roik .                      


 

27 myśli nt. „KUDZU dla alkoholików !

 1. mam męża alkoholika.uważa że nie jest uzależniony i nie musi się leczyć,ale życie z nim to jeden koszmar(nagłe zmiany nastroju, brak zainteresowania rodziną, trzy dniowe lub tygodniowe nieobecności w domu -pije poza domem).Myślałam o podawaniu mu kudzu bez jego wiedzy np. w kawie ale nie wiem czy to byłoby skuteczne? Proszę o odpowiedź

 2. Używałem kudzu i mam wrażenie, że efekt był widoczny (nie tylko jako placebo). Porównam to do stosowania gum z nikotyną przy rzuceniu palenia, pomaga w zaspokojeniu głodu nikotynowego i pomaga/ułatwia ‚niepalenie’ jednak nadal trzeba się uporać z dyskomfortem psychicznym, w przypadku papierosów, brakiem rytuału ‚palenia’ i wszystkimi ‚korzyściami’ jakie z tego się miało… z abstynencja alkoholową jest jeszcze gorzej :( brak wyciszenia, lub pobudzenia, zależy co ktoś w tym odnajduje…. tak czy tak, jest- trudno.

  To co proponujesz- to chyba nie jest dobre rozwiązanie. Wierzysz w skuteczność takiego działania (bez wysiłku ze strony męża)?

  Kudzu nie rozpuści się w płynie, i zmieni smak potrawy.

  Zamiast myśleć o mężu(który wypiera się rzeczywistości), pomyśl o sobie i szukaj odpowiednich rozwiązań. I chyba dopiero wtedy (zupełnie przy okazji) możesz pomóc także mężowi.

 3. To stek Bzdur, mój mąż alkoholik przyjmował Kudzu-Root przez trzy miesiące zaczął pić jeszcze więcej, to wyciąganie pieniędzy od ludzi. sam przyjmował bo mu powiedziałam że to jest na ogólne wzmocninienie organizmu, to oszustwo na wielką skalę.

 4. W opracowaniu prof. Oszmiańskiego podanego na stronie http://www.roik.pl znalazły się żywcem przepisane fragmenty z artykułu KORZEŃ KUDZU – NOWE MOŻLIWOŚCI FARMAKOTERAPII CHOROBY ALKOHOLOWEJ.Publikacja medyczna w czasopiśmie „Lek w Polsce” 1999r opracowana przez prof. Jana Niedworoka
  Akademia Medyczna w Łodzi.
  Czy to nie jest plagiat ?. Jeśli tak to, kto jest jego autorem?

 5. nie prawda jest ,ze kudzu nie jest skuteczne.własciwie juz od pierwszych dni stosowania kudzu widac poprawe w zachowaniu osoby uzaleznionej.ważna jest systematyczność i dawkowanie 4tabletki na dzien kudzu root. mozna rozpuszczac w płynach,po stosowaniu preparatu osoba jest spokojniejsza mniej pije,zaczyna interesowac sie pracą,dziecmi,domem.

 6. dowiedzialam sie o kudzu od znajomej, ktora wyleczyla swojego syna z alkoholizmu podaje mu codziennie do pokarmow juz od 2lat on o tym nie wie mowi ze zmnienil sie ,wyciszyl jest zupelnie innym czlowiekiem wogole nie mysli o alkoholu ja mam meza alkoholika nie mialam odwagi dosypywac mu do jedzenia bez jego wiedzy prosilam aby sprobowal zobaczymy czy to cos daje bral przez kilka dni i powiedzial ze nawet piwo mu nie smakowalo i nie mial potrzeby pic ale po kilku dniach przestal zazywac kudzu i upija sie nadal ! Gosia nie wiesz co CIE czeka z alkoholikiem ! ja juz mecze sie ponad 40 lat nic juz za bardzo nie moge zmienic w swoim zyciu zdrowie zmarnowane ale TY pewnie jestes jescze mloda i zdrowa ratuj sie i nie pozwol by alkoholik Cie ZMARNOWAL

 7. Wydaje mi się ze sam preparat musi w pewien sposób oddziaływać na organizm ale mówię tu jedynie o fizjologi, bardzo mozliwe ze wpływa na wydzielanie serotoniny i dopaminy w muzgu. tak z pewnościa pozytywnie oddzialywuje na organizm, sam go zawywam, czuje odpręzenie, zmniejszenie stresu, lepsze samopoczucie. ponoc alkocholicy maja wlasnie niedobór tych chormonów w muzgu, alkochol pobudza recepptory opoidowe i na krótki okres czasu zmienie nastruj na lepszy. ale moi drodzy alkocholizm to „fizyczny przymus z mentalnym opetaniem” kudzu moze i poprawi nastruj, pozytywnie wplynie na fizjologie ale napewno nie uleczy rzeszy zachowan kture alkocholik nabyl w toku picia.muwie tu o sytuacjach typu spotkanie z kumplem w barze itp. kudzy wplynie na cialo ale – umysl (tu juz tylko terapia) w tym przypadku tak sadze…

 8. witam .ja podawalam swojemu mezowi te kudzu root .i sie tu zgodze z agnieszko ze to nic nie pomoglo i mnie sie wydawalo ze go bardziej ciognie do picia alkocholu .po tym kudzu .powiem wam ze to jest bardzo drogie .i nikomu nie polecam tego kudzu kupywac to jest badziewie!!!!!!!!!!!!!.pozdrawiam was.

 9. Kto od kogo odpisal prof Niedworok od prof Oszmainskiego czy na odwrot? U NieDworoka jest przynajmniej literatura i odwolania do niej.

 10. właśnie my podajemy z mama kudzu i nic nie pomaga ojciec zamiast mniej pić staje sie wiekszym alkoholikiem pije więcej nawet codziennie gdy ma wolne a jest zawodu kierowcą jeżeli straci prace to będzie siedział w domu aż do momentu gdy nas przez alkohol zabije on jest tyranem widzi diabłów nieraz sama jak na niego patrze widze w nim diabła jego oczy boże mówi że sie powiesi gdy jest pijany i dobrze byłby spokój więc potwierdzam że kudzu nie skutkuje

 11. jeżeli ktoś zna jakieś lekarstwo na p…… alkoholików to piszcie ale zeby to był lek z którego będzie sie kończył nawet zdychał mnie to nie obchodzi ale żeby działał mi na ojcu nie zależy juz nam tyle krzywdy zrobił że może zdechnac

 12. Samo „kudzu” nie pomoże! Pomocy proszę szukać w Klubie „Anonimowych Alkoholików” , którzy mogą Pani doradzić, bo sami wiedzą jak się wydostać z „dna alkoholowego”!

  Jacek Roik, http://www.roik.pl , tel. 14 / 655 84 49.

 13. Od pół roku podajemy kudzu bratu alkoholikowi. Kosztuje fortunę, bo wg porad pani sprzedajacej nam to, a bedącej jednoczesnie terapeutą sypiemy do jedzenia 2 razy dziennie po łyżeczce, do herbaty plus 2 kapsułki je sam pod pretekstem witamin. Pani twierdzi że go to oczyszcza i pewnie tak jest bo pije bez opamiętania niestety. Nie ma z nim kontaktu, unika rozmów. Jest po prostu tragicznie. Bywa,że naprawdę myślę ,że to naciąganie, czasem wstępuje w nas nadzieja, że trzeba przetrwać. Tylko jak długo? Nie wierzę,że ktoś brał tydzień, miesiąc i minęło. To nie alkoholizm, a zwykle pijaństwo. mój brat ani nie przejawia najmniejszych oznak ,że folguje ani w piciu, ani w paleniu.Wręcz odwrotnie, pije do nieprzytomności. Żona i dziecko też go nie obchodzą specjalnie. Dlatego , gdy czytam niektóre z opinii, to z szacunkiem, ale…

 14. ludzie,a czy wy myślicie że cudowny lek spadnie wam z nieba i wszystko załatwi?Kudzu tylko wspomaga trzeba też coś od siebie dać i przede wszystkim trzeba chcieć rozstać się z alkoholem-proste jak drut wytrwałość,chęć i postanowienie jest ważne!

 15. zaczęłam zażywać kudzu po raz drugi od niedzieli rano,dziś jest piątek i nie miałam alkoholu w ustach fakt jest taki że kusi i ciągnie strasznie i tylko ciągłe zajęcie daje mi zapomnieć i przetrwać kolejny dzień,wstaje rano i czuję się świetnie,tylko zastanawiam się jak długo będzie mnie kusić,najgorzej jest wieczorem gdy siedzę przed telewizorem po prostu czegoś mi brakuje a musi wystarczyć woda niegazowana.

 16. Świetny preparat, rowniez uzywalem do odstawienia alkoholu – dziala swietnie, do rzucania palenia jeszcze nie probowalem bo nie mam tak silnej woli

 17. A ja wierzę, bo to już jedyny ratunek…mój brat dostaje od pół roku do jedzenia, oczywiście nic o tym nie wie, i poprawę widać, nie od razu taką jakbym chciała a raczej jego żona i dzieci, ale poprawa jest, w kontakcie, w rozmowie, w tym że nie jest już ciągle zalany.

 18. Mam nadzieję, że za kolejne pół roku będzie jeszcze lepiej. Trzeba cierpliwości, wiem że nie jest to łatwe kiedy ma się w domu „takiego” człowieka.
  Podajemy kudzu root – jeśli ktoś jest zainteresowany to podam jakiej firmy – jeśli nie to nie – większość z nas uważa że to jest reklama, ale trzeba spróbowac i wierzyć, że to nie tylko wyciąganie pieniędzy. A czy sklepy z alkoholem na każdym rogu ulicy z napisem pogotowie alkohjolowe to nie wyciąganie pieniedzy. Opakowanie kudzu za 50 zł starcza na dłużej niż butelka wódki za 20 zł. i pomaga. Do was należy decyzja czy spróbujecie czy nie. Ja jeszcze nie wiem na ile nam się uda opanować ten problem ale poprawa która jest po pół roku już nam bardzo pomaga….

 19. Siema, nie jestem alkoholikiem- tak sadzę, ale pije ryzykownie, a odkąd biorę kudzu Swanson 500 mg, drastycznie zmniejszyłem ilość wypijanego alkoholu, nie mam na niego tak wielkiej ochoty jak przedtem, a jeśli pije to kończę na kilku kieliszkach. Stwierdziłbym nawet, że picie staje się mniej przyjemne, a działanie alkoholu nasilone. Co jest pewnie wynikiem zmniejszenia ilości enzymu dehydrogenazy alkoholowej. Może to dziwne, że biorę kudzu i pije, ale myślę, że jeśli nie odstawie kudzu to będę sięgać po alkohol tylko przy niektórych okazjach albo w ogóle.

 20. kudzu będzie pomagać osobom z grupą krwi A, proszę spróbować na pewno będzie działać i efekty będą widoczne, poza tym można dodać Gotu Kola, ale tylko dla osób z grupą krwi A dlatego niektórzy z państwa piszą że Kudzu nie pomaga bo tylko na osoby z grupą krwi A będzie działać. Nie pomaga bo nie jest dostosowane do osoby.
  Dziękuję!

 21. Bardzo fajny artykuł, sam brałem i powiem szczerze ze pomaga, na pewno dobrze oczyszcza sie zle czlowiek nie czuje, jak ktos bedzie potrzebował to znizke na kudzu tu znalazłem: http://kudzu.sklep.pl

 22. Witam, ja również codziennie sięgałem po alkohol w dużych ilościach. Co spowodowało utratę pracy a co gorsza rodzina się ode mnie wyprowadziła. Gdy pierwszy raz kupiłem opakowanie kudzu root, pomyślałem że nic to nie pomoże a i portfel będzie chudszy. Nieprawda, wraz z silną wolą i oczywiście kudzu root nie piję już 3 miesiące i co najlepsze coraz mniej ciągnie mnie do alkoholu. Watro spróbować, bo jeżeli naprawdę na kimś nam zależy to cena schodzi na drugi plan. Pozdrawiam i wytrwałości.

 23. Witam, kupiłam kudzu root-kanadyjskie-ponoć oryginalne na allegro. I teraz mam obawy, czy jest oryginalne. Było zabezpieczone tylko foliową otoczką-bardzo łatwo się otworzyło, a w środku nie było już żadnego zabezpieczenia-czy tak wygląda oryginalne kudzu? Poza tym ten lek był wręcz gorący, akurat był upał, kiedy listonosz go przyniósł. Czy jest jakaś graniczna temperatura, w której może być przechowywany ten lek? Chciałam zażywać ten lek pomocniczo w menopauzie.
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 24. Pozdrawiam! Nie mam doświadczenia w stosowaniu kudzu root. Zajmuję się stosowaniem produktów z zakresu medycyny komórkowej Dr Ratha. Jest w tym zestawie produkt o nazwie Femicell- jest to program uzupełniający z mikroskładnikami dla wspomagania równowagi hormonalnej. z poważaniem : Jacek Roik, tel. 14 , 655 84 49, 13.00- 15.00 lub 19.00- 20.00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>