Książki obrazkowe doskonałą bazą nauki o świecie.

Książki obrazkowe to doskonałe narzędzie do przekazywania małym dzieciom wiedzy o otaczającym świeci, np. o zwierzętach – wynika z badań kanadyjskich naukowców. „Specjaliści od marketingu przekonują rodziców, że wartościowsze są książki z dużą ilością tekstu, że ich walor edukacyjny jest większy. Książki obrazkowe są natomiast często odrzucane jako te mniej wartościowe i służące jedynie do zabawy – mówi autorka badania prof. Daniela O’Neill z University of Waterloo (Kanada). – Tymczasem nasze badanie pokazuje, że oglądanie i czytanie z dziećmi książek obrazkowych wystawia je na kontakt z ogromną ilością informacji, np. o życiu zwierząt, w sposób, który najskuteczniej pozwala im zastosować tę wiedzę w szerszym kontekście. To najlepszy klucz do nauki”.

Na potrzeby badania O’Neill nagrała 25 matek w trakcie czytania swoim małym dzieciom dwóch książek. Każda pozycja opowiadała o sześciu zwierzętach. Jednak w pierwszej zwierzęta były częścią dłuższej historii przedstawionej na zdjęciach, podczas gdy w drugiej widniały jedynie wizerunki tych zwierząt na białym tle.

„Odkryliśmy, że wszystkie obserwowane przez nas mamy posługiwały się specyficzną formą językową, która jest powszechnie używana właśnie podczas czytania książeczek tego typu” – mówi autorka badania.

Jak wyjaśnia, specyfika ta polega na uogólnianiu. „Opowiadamy dziecku o zwierzętach ogólnie, a nie o jakimś jednym konkretnym zwierzątku – wyjaśnia O’Neill . – A jest naprawdę istotna różnica w powiedzeniu >Ta żyrafa ma długą szyję<, a >Żyrafy mają długie szyje

„Nasze wyniki są o tyle istotne, że pokazują wyraźnie, iż wiedzę o świecie można budować w oparciu o wszelkiego rodzaju książki, także obrazkowe, które w niczym nie ustępują tym tekstowym” – podsumowuje badaczka.

Praca na ten temat ukazała się w najnowszym wydaniu pisma „Frontiers in Psychology”. Omówione badanie jest częścią większego, międzydyscyplinarnego studium, poświęconego analizie walorów edukacyjnych czytania dzieciom książek. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>