Krótkie odstępy między ciążami zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu.

Krótkie odstępy między jedną a drugą ciążą zwiększają ryzyko przedwczesnych narodzin dziecka – wynika z badań, które publikuje pismo „BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology”. „Musimy zwracać szczególną uwagę na to, by kobiety czekały co najmniej 18 miesięcy, zanim ponownie zajdą w ciążę, po to, by zminimalizować potencjalne ryzyko przedwczesnych narodzin” – komentuje współautorka pracy Emily DeFranco z University of Cincinnati College of Medicine w Cincinnati (USA).

Razem z kolegami przeanalizowała ona dane dotyczące ponad 454 tys. noworodków, których mamy co najmniej dwukrotnie były w ciąży w okresie sześciu lat. Badacze porównywali długość ciąży w trzech grupach kobiet: tych, które zachodziły w ciążę co najmniej po 18 miesiącach od ostatniego porodu, między 12. a 18. miesiącem oraz przed upływem 12 miesięcy.

Okazało się, że kobiety, które zachodziły w kolejną ciążę po bardzo krótkim czasie, częściej rodziły dzieci przed upływem 39 tygodni, w porównaniu z paniami, które w kolejną ciążę zachodziły po co najmniej 18 miesiącach (odsetki odpowiednio 53,3 proc. oraz 37,5 proc.).

Co więcej, mamy, które były w ciąży jeszcze przed upływem 12 miesięcy, były dwukrotnie bardziej narażone na przedwczesny poród, tj. przed 37 tygodniem ciąży.

Najkrótsze odstępy między kolejnymi ciążami, jak również najwyższy odsetek przedwczesnych narodzin, stwierdzono u Afroamerykanek.

„Ryzyko urodzenia wcześniaka dotyczy każdej kobiety. 11 proc. wszystkich porodów jest przedwczesnych (w Polsce niecałe 7 proc. – PAP) i w większości przypadków nie udaje się zidentyfikować przyczyny. Jednak kobiety, które zachodzą w kolejną ciążę przed upływem 18 miesięcy od porodu, są bardziej narażone na to, że ich dziecko przyjdzie na świat przedwcześnie” – komentuje DeFranco.

Naukowcy przypominają, że zapobieganie przedwczesnym narodzinom jest o tyle ważne, iż w porównaniu z dziećmi urodzonymi o czasie wcześniaki są znacznie bardziej narażone na poważne powikłania i schorzenia, w tym zaburzenia pracy układu oddechowego czy układu nerwowego. Zdrowotne skutki wcześniactwa mogą być widoczne nawet w życiu dorosłym. (PAP)

jjj/ mrt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>