Krem nawilżający pomaga zwalczać raka skóry.

Dodatek kremu nawilżającego pozwala lekowi głęboko wnikać w tkankę nowotworową – informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences”. W przypadku nowotworów skóry, na przykład czerniaka, aplikowanie leku bezpośrednio na powierzchnię skóry wydaje się idealnym rozwiązaniem – jest łatwe i dotyczy tylko miejsca, w którym go zastosowano. Problem w tym, że ludzka skóra stanowi skuteczną barierę ochronną. Aby wprowadzić leki głębiej, klinicyści korzystają z laserów lub ultradźwięków.

Amy Paller i Chad Mirkin z Northwestern University w Chicago znaleźli sposób na sforsowanie skórnej bariery.

Najpierw umieścili krótkie fragmenty dwuniciowego RNA (siRNA) na maleńkich, złotych kulkach. Fragmenty siRNA powodują wyciszanie ekspresji genów o homologicznej sekwencji (interferencja RNA – RNAi) w komórkach nowotworowych. Chodziło o wyłączenie genu kodującego nabłonkowy czynnik wzrostu (EGF), odpowiadający za szybki wzrost nowotworu.

Pokryte siRNA złote kuleczki zostały wymieszane z kupionym w sklepie środkiem nawilżającym, po czym zaaplikowano je na skórę myszy. W rezultacie nanocząsteczki nie tylko spenetrowały skórę, ale także siRNA trafiły na odpowiedni gen, nie powodując ujemnych skutków ubocznych w otaczającej leczony obszar skórze.(PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>