Kraków: uratowali 102-latkę z zawałem serca.

Lekarze z prywatnego Szpitala św. Rafała w Krakowie, należącego do firmy Scanmed uratowali 102-letnią kobietę z ciężkim zawałem serca. To ewenement, jeżeli chodzi o wiek pacjentki – poinformował w środę (5 stycznia) rzecznik szpitala Marcin Mikos. Pacjentka po zabiegu angioplastyki wieńcowej z wszczepieniem dwóch metalowych stentów jest obecnie w dobrym stanie. Jeśli nie dojdzie do komplikacji, prawdopodobnie piątego dnia po zabiegu opuści szpital. Operację wykonano we wtorek (4 stycznia). Pacjentka została przywieziona przez pogotowie ratunkowe, lekarz niezwłocznie przystąpili do udrożnienia tętnicy. Zabieg wykonano w ciągu dwóch godzin od zawału.
Jak podkreślił przeprowadzający operację kardiolog Marek Krochin, kryterium wieku przestało być przeciwwskazaniem przy tego typu zabiegu. Według niego, u osób starszych występują jednak trudności w diagnozie, ponieważ są oni obciążeni innymi chorobami, ponadto ich dolegliwości często są przemilczane, występują także kłopoty z komunikacją.

Krakowskie Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii w szpitalu św. Rafała działa od 17 grudnia ub.r. W ciągu kilkunastu pierwszych dni pracy uratowało 10 pacjentów. Od 1 stycznia ma kontrakt z NFZ.

PAP, Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>