Kozy w służbie zieleni miejskiej.

Mieszkańcy oraz właściciele firm z amerykańskiego Portland w stanie Oregon sięgają po szalenie skuteczne, ekologiczne metody walki z jeżynami, bluszczem i innymi chwastami, zarastającymi miejskie parkingi – kozy. Informację przekazała agencja AP. Kozy są bezlitosne dla jeżyn. Na wyczyszczenie z jeżyn placu o powierzchni około trzystu metrów kwadratowych stadko kóz potrzebuje dwóch dni. Wstępne wyniki wykorzystywania ich do wykaszania są zadowalające. Jeden z mieszkańców – zadowolony z ich pracy uważa, że kozy są „staromodnym rozwiązaniem staromodnego problemu”.

W wypożyczalni kóz Georginy Stiner Goat Rental NW jest niemal sto zwierząt. W całych Stanach można znaleźć więcej podobnych firm. Stiner zaznacza, że kozy pracują cały dzień, ale płaci się od „skoszonego” akra, a nie godzinówkę. Zwierzęta nie potrzebują urlopu od swojej pracy, nie trzeba im też oddzielnego stanowiska pracy ani ubezpieczenia. I na pewno się wywiążą ze swoich służbowych obowiązków – zapewnia.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>