Koszmary u dzieci mogą zwiastować psychozy.

Dzieci, które w wieku 12 lat często mają koszmary lub doświadczają lęków nocnych mogą być bardziej narażone na objawy psychotyczne w późniejszym wieku – informują naukowcy z Uniwersytetu Warwick w Wielkiej Brytanii. Wnioski publikuje pismo „SLEEP”. „Zdecydowanie nie chcemy martwić rodziców tą wiadomością. Troje na czworo dzieci miewa koszmary. Jeżeli pojawiają się one regularnie i trwają do wieku nastoletniego, mogą jednak stanowić wczesny sygnał, że coś poważniejszego może wystąpić w późniejszym życiu” – mówi prof. Dieter Wolke, autor badań.

Dzieci, które skarżyły się na częste koszmary były 3,5-krotnie bardziej narażone na objawy psychotyczne, takie jak halucynacje czy urojenia. Lęki nocne podwajały ryzyko tych problemów. Koszmary u młodszych dzieci (od 2 do 9 lat) były związane z 1,5-krotnym wzrostem ryzyka.

Badaniami objęto dzieci uczestniczące w szerzej zakrojonym brytyjskim projekcie Children of the 90s. W wieku 12 lat 24,4 proc. badanych dzieci przyznało, że miało regularne koszmary w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a 9,3 proc. miało lęki nocne. Prawdopodobieństwo wystąpienia psychoz w późniejszym wieku rosło wraz z częstotliwością koszmarów i lęków. Na ryzyko nie miały natomiast wpływu problemy z zasypianiem, czy częste budzenie się w nocy.

„Najlepszą radą dla rodziców jest to, by styl życia i otoczenie sprzyjały higienie i jakości snu dziecka. Rolę odgrywa tu odżywienie, m.in. unikanie słodzonych napojów przed pójściem spać, a także w przypadku młodszych dzieci, usunięcie z sypialni stymulujących sprzętów, takich jak telewizor czy konsola do gier” – komentuje dr Helen Fisher z King’s College London.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>