Koszmary senne zwiększają ryzyko prób samobójczych.

Pacjenci, którym po próbie samobójczej śnią się koszmary, aż 5 razy częściej próbują znowu odebrać sobie życie, niż osoby, które nie mają strasznych snów – o wynikach szwedzkich badań informuje serwis EurekAlert. Naukowcy z Uniwersytetu w Gothenburgu doszli do takich wniosków po przebadaniu 165 pacjentów w wieku od 18 do 69 roku życia, którzy zostali poddani terapii po próbie samobójczej.
Tydzień oraz dwa miesiące po próbie samobójczej przeprowadzono z nimi wywiady psychiatryczne i zebrano informacje nt. problemów ze snem. W drugim badaniu udział wzięło już tylko 98 osób.

Okazało się, że pacjenci, którzy skarżyli się na koszmary senne w pierwszym tygodniu po próbie samobójczej trzy razy częściej ponownie targali się na własne życie. Natomiast, osoby, którym koszmary śniły się ciągle przez dwa miesiące po próbie samobójczej 5 razy częściej podejmowały kolejny zamach na własne życie. Nie miało to związku z płcią czy zaburzeniem psychicznym zdiagnozowanym u chorego, jak np. depresja czy zespół stresu pourazowego.

Inne problemy ze snem nie wpływały na ryzyko kolejnych prób samobójczych.

Jak zaznaczają autorzy pracy, zaburzenia snu są normalną rzeczą u osób, które próbowały odebrać sobie życie. W badaniu, aż 89 proc. pacjentów skarżyło się na jakieś problemy ze snem. Najczęściej zgłaszano trudność w zasypianiu, brak ciągłości snu, koszmary senne i wczesne budzenie się.

„Wyniki tych badań wskazują, jak ważną rolę mogą odegrać koszmary senne w ocenie ryzyka ponownej próby samobójczej” – konkludują naukowcy. JJJ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>