Koszmary senne mogą sugerować, że dziecko było nękane przez kolegów.

Częste lub utrzymujące się dłużej koszmary senne czy lęki nocne u dziecka mogą świadczyć o tym, że doświadczyło ono prześladowania i szykanowania ze strony rówieśników – wskazują badania brytyjskie. Naukowcy zaprezentowali ich wyniki na spotkaniu Pediatric Academic Societies, które odbywa się w dniach 3-6 maja w Vancouver w Kanadzie.

Jak podkreślali, odkrycie to może pomóc wcześnie identyfikować ofiary prześladowania wśród dzieci, zanim jeszcze wystąpią u nich poważne problemy psychiczne, takie jak depresja, stany lękowe, a nawet myśli i próby samobójcze.

„Koszmary nocne są stosunkowo częste w dzieciństwie, a lęki nocne występują u ok. 10 proc. dzieci. Jeśli pojawiają się one często lub utrzymują przez dłuższy czas to mogą wskazywać, że dziecko/nastolatek jest albo był prześladowany przez rówieśników” – przypomniała główna autorka badań dr Suzet Tanya Lereya z University of Warwick.

Badaczka razem z kolegami analizowała dane zebrane wśród blisko 6,5 tys. dzieci w ramach wieloletniego badania pt. Avon Longitudinal Study of Parents and Children.

Gdy dzieci miały 8 oraz 10 lat przeprowadzono z nimi rozmowy na temat tego, czy doznały prześladowania ze strony rówieśników, natomiast gdy były w wieku 12 lat sprawdzano, czy występowały u nich zaburzenia snu zaliczane do tzw. parasomni. Są to na przykład: koszmary senne, lęki nocne, zaburzenia zachowania bądź lunatykowanie.

Okazało się, że co najmniej jedną parasomnię stwierdzono u 36 proc. wszystkich badanych dzieci; koszmary nocne miało 24 proc. z nich, lęki nocne – nieco ponad 9 proc., a lunatykowanie występowało u ponad 12 proc. dzieci.

Po uwzględnieniu różnych czynników mogących mieć wpływ na występowanie parasomni, takich jak np. zdiagnozowane zaburzenie psychiczne, doświadczenie przemocy w domu, nieszczęść w rodzinie, okazało się, że u dzieci, które były prześladowane przez kolegów w wieku 8 lub 10 lat znacznie częściej stwierdzano koszmary senne, lęki nocne czy lunatykowanie niż u ich rówieśników, którzy nie byli nękani.

Zdaniem współautora badań dr. Dietera Wolke rodzice powinni być świadomi, że koszmary, lęki nocne czy inne parasomnie u dziecka mogą mieć związek z nękaniem go przez kolegów. Dlatego warto zapytać pociechę o problemy w relacjach z rówieśnikami. Jest to o tyle istotne, że prześladowane przez kolegów dzieci często cierpią w milczeniu i nie ujawniają swojej traumy.

Również lekarze pierwszego kontaktu powinni pamiętać, że parasomnie u dzieci mogą być związane z doświadczeniem prześladowania przez rówieśników, zwrócił uwagę psycholog. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>