Kosmiczne śmieci osiągają ?katastrofalną masę krytyczną? ? ostrzegają eksperci.

Liczba śmieci orbitujących wokół Ziemi osiągnęła „krytyczny punkt” i grożą masą kolizji. Ich zderzanie się może doprowadzić do powstania jeszcze większej liczby kosmicznych odpadków, zagrażających bezpieczeństwu astronautów i satelitów ? ostrzegli amerykańscy eksperci. NASA potrzebuje nowego, strategicznego planu, który pozwoli zmniejszyć ryzyko związane ze zużytymi częściami rakiet, nieużywanymi już satelitami i tysiącami innych odpadków, jakie dryfują w przestrzeni kosmicznej wokół naszej planety z prędkością 28,164 km na godzinę ? oznajmili eksperci z amerykańskiej rady badawczej National Research Council (NRC).
Kosmiczne śmieci zagrażają w sumie około tysiącowi czynnych komercyjnych, wojskowych i cywilnych satelitów na orbicie Ziemi. Duża ich część to własność różnych firm i przedsiębiorstw, np. telekomunikacyjnych, uczestnicząc w generowaniu ich pokaźnych zysków (tylko w ubiegłym roku pozwoliły im zarobić 68 mld dol) ? wynika z danych Satellite Industry Association.

Do pierwszej w historii kolizji na orbicie doszło w roku 2009. Czynny satelita komunikacyjny Iridium zderzył się wówczas z wrakiem rosyjskiego satelity. Do wypadku doszło na wysokości 789 km nad Syberią. W efekcie powstały tysiące nowych kosmicznych śmieci. Natomiast dwa lata wcześniej Chiny, w ramach powszechnie potępionego testu pocisku antysatelitarnego, umyślnie zniszczyły jeden ze swoich nieczynnych satelitów meteorologicznych.

Liczba śmieci na orbicie, jakie obserwuje i kataloguje amerykańska sieć Space Surveillance Network, wzrosła z 9.949 obiektów w grudniu 2006 roku do 16 094 w lipcu 2011. Niemal 20 procent z nich powstało po rozbiciu chińskiego satelity FENGYUN 1-C ? informuje National Research Council. Współczesna technologia pozwala na śledzenie obiektów mających około 10 cm. średnicy oraz większych.

Modele komputerowe pokazują, że liczba orbitalnych szczątków „sięgnęła katastrofalnego punktu, a na orbicie jest ich wystarczająco wiele, by mogły się stale zderzać, dając początek jeszcze większej liczbie szczątków i zwiększając ryzyko uszkodzenia statków kosmicznych” ?ostrzegli eksperci NRC w komunikacie ze 182-stronicowego raportu.

?Współczesne środowisko kosmiczne staje się coraz bardziej niebezpieczne dla statków kosmicznych i astronautów” ? podkreśla przewodniczący zespołu badawczego i były szef biura Orbital Debris Program Office w NASA, Donald Kessler

Autorzy raportu na temat orbitalnych śmieci spisali też zalecenia dla NASA, pozwalające zmniejszyć ryzyko i poprawić sytuację na orbicie. Sugerują m.in. o współpracę z Departamentem Stanu i opracowanie ramy prawne, które w przyszłości pozwolą posprzątać orbitę. Obecne przepisy międzynarodowe zakazują poszczególnym państwom przejmowania i gromadzenia dryfujących w kosmosie obiektów należących do innych krajów.

Badanie, z którego raport zatytułowani „Limiting Future Collision Risk to Spacecraft:An Assessment of NASA’s Meteoroid and Orbital Debris Programs” sfinansowała NASA. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>