Kosmiczna babcia gotowa do lotu.

72-letnia włoska aktorka Gloria Coco ma szansę spełnić za kilka miesięcy swoje największe życiowe marzenie: polecieć w kosmos. Będzie najstarszą Europejką uczestniczącą w locie kosmicznym.
Mieszkająca w Rzymie ?kosmiczna babcia?, jak jest nazywana, po zakończeniu trzech cykli przygotowań i szczegółowych badań lekarskich w ośrodku olimpijskim może rozpocząć oczekiwanie do startu z ośrodka NASA w Teksasie. Lot naukowy organizowany jest w ramach projektu Spaceland – pierwszej nierządowej agencji lotów kosmicznych, uznawanej przez Europejską Agencję Kosmiczną.

?Zawsze pociągały mnie rzeczy niezwykłe, bardzo kocham przygody i uwielbiam być zawsze w ruchu, nigdy się nie zatrzymuję. Kiedy tylko dowiedziałam się o tym locie suborbitalnym, zgłosiłam się na kwalifikacje. Powiedziałam, że mam 70 lat, natychmiast mnie wzięli? – powiedziała przyszła astronautka, cytowana przez agencję Ansa w środę.

Szef Spaceland Carlo Viberti wyjaśnił zaś: ?Będziemy badać reakcje jej mózgu w różnych stanach ciężkości?. ?Wyniki pomogą lekarzom i naukowcom w badaniach nad chorobą Alzheimera? – dodał.

W czasie trzech serii przygotowań aktorka była poddawana różnym próbom. Sprawdzano na przykład, czy nie cierpi na klaustrofobię. Po badaniach i kontrolach we Włoszech i w Belgii orzeczono, że jest gotowa do lotu.

?Wszystkie moje przyjaciółki mówią mi: „co ty wyprawiasz, czujesz się dobrze, nie masz żadnych dolegliwości i bierzesz się za takie rzeczy. Ale w głębi serca i one są ze mnie dumne? – podkreśliła kosmiczna babcia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>