Kościół przeciwny trującym kopalniom!

Żadna działalność gospodarcza nie może sprowadzać się wyłącznie do zysku. Należy szanować prawa człowieka i respektować środowisko.
Przewodniczący komisji Iustitia et Pax Episkopatu Kanady przypomina o tym kanadyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych. List przesłany przez ks. Brendana O?Breina do ministra Lawrenca Cannona związany jest z rabunkową działalnością kanadyjskiej firmy ?Pacific Rim? działającej na terenie Salvadoru. Zajmuje się ona eksploatacją złota i srebra.

Przedstawiciel episkopatu zauważa, że z Salvadoru wciąż napływają niepokojące informacje o szkodach prowokowanych przez działalność kanadyjskiej kopalni. Do eksploatacji rud metali szlachetnych wykorzystywane są związki chemiczne, w tym trujące cyjanki. Złoża znajdują się głównie w górach, skąd spływa większość wód. Ich zanieczyszczenie toksycznymi związkami chemicznymi powstającymi przy pozyskiwaniu metali zagraża całemu krajowi i może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w ekosystemie. Niepokojące jest także to, że zaledwie 3 proc. zysków firmy ?Pacific Rim? trafia do ludności Salwadoru. List do ministra spraw zagranicznych Kanady kończy się apelem o zbadanie działalności wspomnianej firmy, gdy chodzi o przestrzeganie międzynarodowego ustawodawstwa w dziedzinie ochrony zasobów naturalnych i respektowania praw człowieka.

Wcześniej w tej sprawie wielokrotnie protestował Kościół Salwadoru. Biskupi apelowali do władz, by nie wyrażały zgody na eksploatację złóż przez inwestorów zagranicznych. Przypominali, że działalności kopalń nie można mierzyć tylko i wyłącznie w kategoriach zysków.
www.info.wiara.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>