Konkurs na akcje edukacyjne nt. HIV/AIDS „Pozytywnie Otwarci”.

Organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i publiczne placówki ochrony zdrowia mogą do 1 sierpnia zgłaszać projekty akcji edukacyjnych nt. HIV/AIDS w ramach konkursu „Pozytywnie Otwarci”. Laureaci otrzymają granty do 20 tys. zł na realizację swych projektów. Konkurs organizowany jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji, aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. W tym roku odbywa się czwarta jego edycja.

Jak powiedział PAP koordynator programu „Pozytywnie Otwarci” Paweł Mierzejewski świadomość w Polsce na temat HIV/AIDS jest wciąż zbyt mała. Problemem jest też niska liczba zdiagnozowanych przypadków zakażenia HIV. „Możemy spodziewać się, że liczba zakażonych osób może być dwukrotnie wyższa niż zarejestrowane przypadki. Warto zrobić test na obecność wirusa HIV, warto żyć bezpiecznie” – podkreślił Mierzejewski.

Projekty akcji edukacyjnych w ramach konkursu „Pozytywnie Otwarci” można zgłaszać w jednym z czterech obszarów tematycznych: edukacja osób zakażonych wirusem HIV; edukacja w obszarze zakażeń HIV oraz promowanie odpowiedzialnego stylu życia wśród osób ze środowisk najczęściej podejmujących ryzykowne zachowania seksualne; edukacja i profilaktyka HIV/AIDS skierowana do osób niepełnosprawnych; edukacja skierowana do młodzieży: uczniów gimnazjów, szkół średnich i studentów.

Przystąpienie do konkursu odbywa się poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej: www.pozytywnieotwarci.pl.

Laureatów konkursu wybierze kapituła reprezentująca grono przedstawicieli środowisk społeczno-naukowych. Organizatorzy zapowiadają, że zasiądą w niej m.in.: prof. Anna Boroń Kaczmarska (Śląski Uniwersytet Medyczny), prof. Andrzej Gładysz (Akademia Medyczna we Wrocławiu), ks. Arkadiusz Nowak (Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej), prof. Antonina Ostrowska (Instytutu Filozofii i Socjologii PAN) i Maria Seweryn (aktorka).

Uroczyste wręczenie statuetek i przekazanie grantów przewidziane jest na początek grudnia i odbędzie się przy okazji warszawskich obchodów Światowego Dnia AIDS.

Partnerami konkursu są m.in. prezydent m. st. Warszawy, wojewoda mazowiecki oraz Krajowe Centrum ds. AIDS.

Według danych Państwowego Zakładu Higieny w 2013 roku w Polsce zgłoszono 1258 przypadków zakażenia wirusem HIV oraz 214 osób chorych na AIDS. Oznacza to wzrost w stosunku do ubiegłego roku. W 2012 zgłoszono 1019 zakażeń wirusem HIV oraz 144 osoby chore na AIDS. W ubiegłym roku najwięcej zgłoszeń o osobach zakażonych wirusem HIV dotyczyło mężczyzn między 30. i 39. rokiem życia – 425. Najwięcej zgłoszeń w roku 2013 zarejestrowano w województwie mazowieckim – 313.

Krajowe Centrum ds. AIDS podaje na swej stronie internetowej, że od roku 1985 do końca lutego 2014 roku zakażonych wirusem HIV zostało w Polsce 17693 osób, 3075 zachorowało na AIDS, 1252 chorych zmarło. Na koniec ubiegłego roku leczeniem objętych było około 7110 pacjentów, w tym 113 dzieci. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>