Konkurs „Firma z sercem”!

30 września rusza pierwsza edycja konkursu dla pracodawców pod hasłem „Firma z sercem”. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy osób z chorobami układu krążenia i promocja ich aktywności zawodowej.

Konkurs jest odpowiedzią na wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP na początku 2008 r. Jak się okazało, 50 proc. Polaków uważa, iż osoby z chorobami układu krążenia nie mogą pracować równie wydajnie co osoby zdrowe, a 35 proc. respondentów uznało, że powinny one ograniczyć aktywność fizyczną, a tym samym zawodową.
Te stereotypy mają odzwierciedlenie w praktyce, gdyż pracodawcy – niepewni co do wydajności pracowników z chorobą serca – często wolą zatrudniać osoby zdrowe. Skutkuje to marginalizacją zawodową i społeczną chorych.

Tymczasem, zdaniem prof. Zbigniewa Gacionga, krajowego konsultanta w dziedzinie chorób wewnętrznych, schorzenia układu krążenia nie muszą mieć wpływu na wydajność zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak i w pracy zawodowej.

„Wciąż powszechne są błędne poglądy, że osoby chorujące na serce powinny +oszczędzać się+, tj. unikać ruchu, ograniczyć wysiłek fizyczny niemal do zera. Tymczasem nawet pacjenci po hospitalizacji są w stanie, a nawet powinni, wrócić do pełnej aktywności. Jest to w wielu przypadkach warunek konieczny skutecznego leczenia” – podkreśla prof. Gaciong.

Konkurs „Firma z sercem” jest skierowany do wszystkich pracodawców, którym zdrowie pracowników nie jest obojętne. Ma podkreślić wagę społecznej odpowiedzialności firm. „Pracodawcy nie powinni mieć obaw przed współpracą z osobami z chorobami układu krążenia” – uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich – partnera programu „Serce na nowo”, Witold Polkowski. „Powrót do pracy zawodowej wyszkolonego fachowca, choćby po dłuższym zwolnieniu zdrowotnym, jest korzystny i dla pracownika, i dla pracodawcy. W sytuacji niedoboru specjalistów na rynku pracy, lepiej jest przywrócić na dotychczasowe stanowisko doświadczoną osobę z chorobami układu krążenia, niż ją stracić” – zaznacza Polkowski.

Konkurs potrwa do końca grudnia 2008 r. Listy wyróżnionych przedsiębiorców zostaną opublikowane na stronie programu „Serce na nowo” (www.sercenanowo.pl ) oraz w mediach. Laureaci otrzymają certyfikaty uprawniające do posługiwania się znakiem „Firma z sercem”. W wyróżnionych firmach zorganizowane zostaną dni bezpłatnych konsultacji kardiologicznych dla pracowników.

Do konkursu można się zgłaszać od 30 września 2008 r. W tym celu trzeba wypełnić i przesłać ankietę znajdującą się na stronie programu „Serce na nowo”.

Patronat honorowy nad programem „Serce na nowo” oraz konkursem „Firma z sercem” przyjął Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

Na choroby układu krążenia coraz częściej zapadają osoby młode i aktywne zawodowo. Według Narodowego Programu Zdrowia na lata 2007- 2015, schorzenia te nadal są główną przyczyną przedwczesnych zgonów kobiet i mężczyzn w Polsce. W 2004 r. z ich powodu zmarło ponad 73 tys. mężczyzn i niemal 29 tys. kobiet w wieku największej aktywności społeczno-zawodowej (25-64 lat). Stanowiło to 37 proc. wszystkich zgonów mężczyzn i 17 proc. zgonów kobiet.

PAP – Nauka w Polsce, Joanna Morga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>