Koniec mitu Polaka- pijaka?

Polacy piją coraz mniej, roczne spożycie czystego alkoholu na głowę spadło z 9 do 6,7 l
Polacy wcale nie są największymi pijakami w Europie. Wśród 25 państw Unii Europejskiej zajmujemy pod względem spożycia alkoholu czwarte miejsce. Ale uwaga: od końca! Pijemy rzadziej i mniej. Popularność zyskuje też moda na trzeźwość – informuje Dziennik. Roczne spożycie alkoholu na jednego Polaka w przeliczeniu na czysty etanol to 6,7 litra. Wydaje się, że to sporo, ale to 3/4 tego, co piją Europejczycy.

Mniej niż w Polsce pije się tylko w Szwecji, na Malcie i w Bułgarii. Tym samym obalony zostaje kolejny mit – o wiecznie pijanym Polaku i dużo pijącym Szwedzie.

Jeszcze na początku lat 90. statystyczny Polak wypijał prawie 9 litrów czystego alkoholu rocznie. Od kilkunastu lat pijemy jednak coraz mniej i zmieniają nam się – co ważne – upodobania. Zamiast wódki sięgamy częściej po piwo i wino. W 6,7 litra pitego przez nas alkoholu 4 litry pochodzą z piwa, 1,5 z wina, a z wódki zaledwie 1,2 litra.

„Zmiana modelu picia dotyczy przede wszystkim ludzi młodych i bardzo młodych, którzy w kwestii picia odeszli od nawyków i zwyczajów pokolenia swych rodziców” – zauważa Prajsner. Potwierdzają to wyniki badań Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że polska 15-letnia młodzież pije znacznie mniej niż młodzież w większości krajów UE.

Polacy piją też rzadziej. Tylko 14 proc. badanych dorosłych Polaków, którzy pili alkohol w ciągu ostatnich 30 dni, robiło to częściej niż jeden raz w tygodniu. Przeciętny odsetek dla 25 krajów UE wynosił w tym przypadku 44 proc.

Dane pochodzą z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

www.portalspozywczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>