Konferencja Papieskiej Akademii Nauk o edukacji i ubóstwie.

„Chleb i mózg, edukacja i ubóstwo”. Tak brzmi tytuł trwającej od 4 do 6 listopada w Watykanie konferencji interdyscyplinarnej grupy roboczej Papieskiej Akademii Nauk. Uczestnikami są eksperci z dziedzin genetyki roślin, rozwoju mózgu, bezpieczeństwa żywnościowego i oświaty. Konferencję otworzył 4 listopada po południu kard. Peter Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Trzeba przerwać błędne koło, jakim są dwie formy niedożywienia: w sensie fizycznym i umysłowym. Nie wystarczają tu same „badania naukowe i rzetelna polityka społeczna celem poprawy na polu oświaty, produkcji i dystrybucji żywności, zrównoważonego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego – mówił pochodzący z Ghany purpurat. – Konieczne jest ponowne odkrycie poczucia chrześcijańskiego humanizmu, opartego na solidarności i braterstwie”.

Jak zauważył szef watykańskiej dykasterii sprawiedliwości i pokoju, spotkanie zorganizowane przez Papieską Akademię Nauk ma zwrócić uwagę na związek zachodzący między ubóstwem a brakami w zakresie edukacji i wiedzy. Wyraża też pragnienie zastosowania owoców pracy umysłowej, w tym badań naukowych i nowości technicznych w różnych dziedzinach, do produkcji żywności i walki z ubóstwem. Pokrywa się to w pełni z głównymi tematami katolickiej nauki społecznej, jak prawa i godność człowieka, sprawiedliwość, pokój i dialog – wskazał kard. Turkson.

Tekst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego -  http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>