Komora hiperbaryczna- co w niej się leczy?

W łódzkim niepublicznym NZOZ-ie, Ośrodku Tlenoterapii Hiperbarycznej, zainstalowano nowoczesną komorę hiperbaryczną. Teraz nie trzeba będzie wozić pacjentów na badania do Warszawy czy Gdyni.
Łódzka placówka jest piątym ośrodkiem w kraju, który ma taką aparaturę. Wczoraj (1 kwietnia)z komory skorzystał pierwszy łódzki pacjent. To młody mężczyzna, ofiara wypadku, który od długich miesięcy leży na oddziale intensywnej opieki medycznej z trudno gojącymi się ranami. Jak twierdzą lekarze nie ma dla niego lepszej terapii niż zabieg w komorze – pisze Dziennik Łódzki.

- Mieliśmy naszego pacjenta wieźć na taki zabieg do Gdyni. Już był zamówiony transport lotniczy. W tym czasie okazało się jednak, że taka komora zaczyna działać w Łodzi. Dlatego jesteśmy tu jako pierwsi – mówił dr Wojciech Tkaczyński z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, który przyjechał wczoraj do ośrodka tlenoterapii razem ze swoim pacjentem.

Co leczy się w komorze hiperbarycznej?

- Wskazań medycznych jest wiele. Zatrucie tlenkiem węgla, choroba dekompresyjna, oparzenia, a także trudno gojące się rany, z którymi tak często mamy do czynienia u cukrzyków ? mówi dr Krzysztof Chmiela, szef ośrodka.

Ośrodek ma podpisany kontrakt z NFZ. Właśnie dzięki niemu pacjenci będą mogły być tutaj leczone m.in. ofiary pożarów podtrute tlenkiem węgla. Jak zaznacza Krzysztofa Chmieli zabieg w komorze hiperbarycznej powoduje szybsze odtrucie takich pacjentów niż na oddziale szpitalnym.

W łodzkiej komorze hiperbarycznej jednocześnie może zmieścić się dwanaście osób. Towarzyszy im lekarz i pielęgniarka. W komorze 2,5 razy zwiększa się ciśnienie atmosferyczne i podaje chorym 100-procentowy tlen. Pacjent oddycha nim przez półtorej godziny. Takie zabiegi powtarza się od kilku do nawet 30 razy.

ww.rynekzdrowia.pl

7 myśli nt. „Komora hiperbaryczna- co w niej się leczy?

 1. szukam mozliwosci leczenia w komorze hiperbarycznej dla 7-letniej dziewczynki ,ktora od 3,5 roku jest niepelnosprawna po wypadku samachodowym ,ktorej system oddychania spomagany jest przez respiratir.W ostatnim okesie oddycha ona ok 2 godz dziennie samodzielnie .Przez leczenie w komorze hiperbarycznej chcialaby polepszenia jej systemu oddychania.Czy jest mozliwosc leczenia jej systemu oddychania w komorze hiperbarycznej ???
  Jesli TAK to gdzie i do kogo bezposrednio moglabym sie zwrocic z ta prosba. Czekam na panstwa odpowiedz.

 2. Kup córce Tlen ( Oxy Max ) poczytaj o nim w necie.Super rzecz.Pomaga nie tylko w oddychaniu…Jest bardzo drogi ale naprawdę warto.pozdrawiam.

 3. Od kilku dni komora hiperbaryczna dostępna jest w pewnej ekskluzywnej klinice na warszawskim Mokotowie. Komora jest dostępna dla wszystkich osób, a nie tylko dla pacjentów na oddziale szpitalnym jak było to do tej pory.

 4. dzień dobry.chciałabym się dowiedzieć na temat ;choroby;opóżniony rozwój mowy u dziecka.dziecko ma 4,4l i wymawi tylko samogłoski a.e.słyszałam że przebywanie w komorze hiperbarycznej może dać dobre rezultaty.

 5. Ja również poszukuje pomocy dla dziecka z opóźnionym rozwoju mowy,widzialam reportaż dzień dobry tvn!!będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!!

 6. mam synka ma 8 lat mówi pojedyńcze słowa ,stwierdzono opóźniony rozwój mowy, szukam pomocy

 7. W tej chwili można korzystać z terapii hiperbarycznej w Ośrodku Tlenoterapia w Łodzi.
  tlenoterapia.net

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>