Komisja zdrowia rozpoczęła prace nad tzw. pakietem kolejkowym.

Sejmowa komisja zdrowia rozpoczęła we wtorek prace nad projektami ustaw w ramach tzw. pakietu kolejkowego oraz pakietu onkologicznego. Według resortu zdrowia celem tych rozwiązań jest poprawa dostępu pacjentów do świadczeń zdrowotnych. Chodzi o projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych oraz o zawodzie pielęgniarki i położnej, a także o konsultantach w ochronie zdrowia. Wszystkie te projekty trafiły do prac w komisji zdrowia.

Resort zdrowia chciałby, aby nowe rozwiązania zaczęły obowiązywać od 2015 r.

W zakresie opieki onkologicznej MZ proponuje zniesienie limitów do świadczeń, ale w zamian za przestrzeganie „terminów, kompleksowości i jakości”.

Pacjent z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu otrzyma Kartę Pacjenta Onkologicznego, która będzie uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania; będzie też umożliwiała zapisanie się do specjalistów na odrębną listę oczekujących, dedykowaną pacjentom onkologicznym.

Po etapie diagnostyki specjalne konsylium określi pacjentowi ścieżkę terapeutyczną. Pacjent będzie miał też przydzielonego koordynatora leczenia. Premiowani byliby lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, którzy trafnie będą rozpoznawać podejrzenie nowotworu u swych pacjentów.

Jeśli chodzi o kolejki do specjalistów, według resortu zdrowia wynikają one m.in. z ograniczonej liczby kadry specjalistycznej, ograniczonych środków oraz sposobu organizacji kolejek. Po analizie okazało się, że wiele wizyt u specjalistów odbywa się wyłącznie w celu przedłużenia recepty. Dlatego po zmianach kolejka będzie budowana z osób oczekujących na pierwszą wizytę; premiowani będą ci specjaliści, którzy po szybkiej diagnozie i ustawieniu leczenia przekażą pacjenta pod opiekę lekarza POZ.

Zgodnie z projektem noweli ustawy o zawodzie pielęgniarki od 2016 r. pielęgniarki z tytułem magistra będą mogły ordynować określone leki, zaś z tytułem licencjata – wypisywać kontynuację recept na zlecenie lekarza. Pielęgniarki mają zyskać także prawo zlecania pewnych badań diagnostycznych.

Wzmocniona ma zostać także rola konsultantów krajowych, m.in. poprzez większą współpracę z konsultantami wojewódzkimi. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>